Metamorfoza popularnej meblościanki, nowe oblicze mebli

Pokolenie dzisiejszych 30 i 40- latków  z pewnością pamięta meblościanki Malinowski albo Kowalski a także późniejsze segmenty. Kiedyś były one symbolem luksusu i długo trzeba było się o nie starać. Królowały w większości domów, ozdobione rodzinnymi pamiątkami, mieściły biblioteczkę, szafę, szafkę- barek i tapczan. Wykonane z nienajlepszych materiałów z biegiem czasu spowszedniały, by w końcu w latach 90- tych całkowicie wyjść z mody.

Dziś śmiało można ogłosić wielki powrót meblościanki, wspomnieć jednak należy, że oprócz przeznaczenia i miejsca, które zajmuje, czyli obok ściany niewiele ma wspólnego z meblami, które pamiętamy z dzieciństwa. Zmieniło się w tym meblu, i co warto podkreślić na korzyść wszystko.

meblościanka, czarny połysk, drewno, miejsce na telewizor

Nowa forma

Design współczesnych meblościanek zdecydowanie różni się od tych, z którymi mieliśmy do czynienia w przeszłości. Nie ma już ciężkiej bryły z niewielkim światłem przeszklonych lub otwartych pólek. Dziś to lekka konstrukcja modułowych elementów, którą można dowolnie zestawiać.  Dzięki temu można stworzyć indywidualną konstrukcję , w której skład wchodzą najczęściej panel TV, niska szafka regał i wisząca witrynka ( ArtModulo). Zestaw elementów może zawierać wymiennie lub dodatkowo szafkę RTV, komodę , szafkę- barek i szafy (Rossano, Bonita, OKi). Forma współczesnej meblościanki nie przypomina już 3- piętrowej zabudowy zajmującej przestrzeń między podłogą a sufitem. Mimo, że zachowane są podziały poziome i pionowe sporo jest również asymetrii ( ArtModulo) albo wręcz przeciwnie, symetrycznych aranżacji ale o nowoczesnym wyglądzie (OKi), w centrum której- jak w ramie-znajduje się otwarta część z panelem TV wraz z szklanymi półkami w narożnikach. Konstrukcja wsparta została na pionowych półszafach z boku i górnych i dolnych szafkach.  Punktowe albo rozproszone światło w współczesnych meblościankach wydobywa urodę przedmiotów  ustawionych na pólkach oraz podkreśla piękno samego mebla.


meblościanka biała, telewizor, witryny

Materiały

Znana z dawnych meblościanek płyta paździerzowa, fornirowana czy laminowana odeszła już zapomnienie. Wspólczesne meblościanki wykonywane są z wysokiej jakości materiałów, takich jak drewno (Rossano) i naturalnej okleiny ( ArtModulo, Bonita) Fronty mogą być w całości wykonane ze szkła (OKi) albo lakierowane na wysoki połysk (Bonita). Starannie wykonane są również wnętrza szafek, szaf i szuflad, Można stwierdzić, że rozwiązania z bezpiecznym i cichym domknięciem są już właściwie standardem. 

meblościanka, półki podświetlane led

Ważnym elementem wpływającym na cały design mebla stał się detal. Można tu wspomnieć o chromowanych, stalowych nóżkach o oryginalnym wzorze albo o biżuteryjnych uchwytach z diamentami (Bonita), podświetlanych półkach (ArtModulo, Rossano) czy czarnym, dekoracyjnym szkle lacobelu ( ArtModulo). Kolorystyka dzisiejszych meblościanek zdecydowanie odbiega od tych z przeszłości. Obecnie producenci oferują wybarwienia z pełnej palety barw z próbników RAL, ICA czy NCS. Można więc wspomnieć np. o głębokiej czerni szkła połączonej z nasyconą barwą czereśni (ArtModulo) albo naturalnej okleinie dębowej (OKi), wysokim połysku frontów w bieli i towarzyszącym im brązowym, okleinowanym blacie i korpusie (Bonita) lub też o jasnym drewnie dębowym połączonym z ciemnym dymionym szkłem (Rossano).

meblościanka, półki led, brąz, miejsce na tv

Funkcje

Niezmienna pozostała wielofunkcyjność meblościanki. Jednak obecnie istnieje duża swoboda w dobieraniu poszczególnych jej elementów. Wszystko zależy od metrażu i charakteru pomieszczenia. Dzięki takiemu rozwiązaniu istnieje możliwość skomponowania indywidualnego mebla, który nie tylko porządkuje przedmioty codziennego użytku ale także tworzy nietuzinkową przestrzeń, w której praktyczne rozwiązania i wygoda wspólnie z estetyką kreuje niepowtarzalną aranżację wnętrza.

meblościanka, półki, oświetlenie


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *