Ściana nad blatem kuchennym w szkle, zalety tego rozwiązania.

Jakiś czas temu ściany w kuchni były malowane lub w celu zabezpieczenia ich przed zabrudzeniem wykorzystywano płytki. Dziś mamy do dyspozycji o wiele więcej możliwości. Na ścianie pomiędzy dolnymi i górnymi szafkami położyć można kamień, niebanalne tapety, drewno w przypadku umieszczenia w kuchni płyty indykcyjnej a nawet blachy ryflowane bądź beton. Innym pomysłem jest wykorzystanie szkła, które jest nie tylko funkcjonalnym ale i efektownym rozwiązaniem. Szkło sprawdzi się zwłaszcza w niewielkiej kuchni, która zostanie optycznie powiększona dzięki odbijającemu się w gładkiej tafli światłu.

kuchnia, Okap podszafkowy, szkło, lacobel
Szkło, lacobel na ścianie pomiędzy blatem a szafkami

W zależności od zamontowanego nad blatem szkła możemy osiągnąć różne efekty.


Szkło z grafiką będzie pełnić funkcję obrazu, szkło jednobarwne będzie neutralnym wykończeniem natomiast bezbarwne pokaże fakturę ściany, mogą to być np. kolorowe ściany lub cegły. Szkło zamawiane jest na konkretny wymiar, należy pamiętać o wskazaniu miejsc na gniazdka oraz uszczelnieniu przestrzeni między ścianą a szkłem by nie dostał się tam kurz i trudne do usunięcia zabrudzenia. Na rynku istnieje ogromny wybór szkieł lakierowanych, dzięki czemu można zrealizować właściwie dowolny projekt. Warto również wspomnieć, ze nie zawsze wykorzystywane jest szkło, które pokrywa całą przestrzeń pomiędzy szafkami, niekiedy stosuje się tylko niewielkie ekrany w najbardziej newralgicznych punktach np. za płytą grzejną.

kuchnia, barek w kuchni, szkło z grafiką na ścianie
Szkło z grafiką na ścianie

Szklana tafla jest łatwa w utrzymaniu czystości, doskonale zabezpiecza ścianę przed zabrudzeniami w kuchni, których nie da się uniknąć- osadzający się tłuszcz lub para wodna.

Dostępne jest także szkło z zainstalowanymi diodami oraz szkło antybakteryjne.

Podsumowując, wśród zalet szkła wymienić można ogromną gamę kolorów i możliwości wykorzystania grafik co z pewnością zagwarantuje dobranie odpowiedniego szkła do każdego wnętrza, łatwość utrzymania czystości, odporność na zabrudzenia i zadrapania oraz stosunkowo niewysoką cenę m²- średnio koszt kształtuje się na poziomie 80- 200 zł. 


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *