Stół w kuchni, jadalni, salonie – ile miejsca potrzebujemy

Stół jest wyjątkowym meblem, przy którym spotyka się rodzina i znajomi. Potrafimy spędzić przy nim dużo czasu rozmawiając czy jedząc. Ten mebel ma specyficzną moc łączenia ludzi. Właśnie dlatego powinien być wygodny oraz powinno znaleźć się przy nim miejsce dla każdego. W zależności ile mamy miejsca możemy wybrać stół nierozkładany lub rozkładany. Ten ostatni sprawdzi się jeśli na co dzień nie potrzebujemy dużej powierzchni natomiast lubimy zapraszać znajomych, wtedy w razie potrzeby można dopasować jego wielkość do ilości osób przy nim zasiadających.

Przyjęto, że typową wysokością wygodną dla osoby siedzącej przy stole jest 75 cm. Długość krawędzi roboczej na jedną osobę to około 70 -80 cm.

Aby wygodnie siadać i wstawać od stołu należy przewidzieć dodatkową powierzchnię na wysunięcie krzesła 65-70 cm.

A zatem przyjmując niewielki, kwadratowy stół o bocznej krawędzi 80 cm będziemy potrzebowali przestrzeń o wymiarach 210-220 cm.

Z kolei stół o wymiarach 140 na 80 cm zajmie miejsce o wymiarach 140 na 210 cm. Ponieważ cztery krzesła ustawione zostały po dwa a szczyt pozostał wolny. Tego typu stół można postawić koło ściany, barku czy wyspy dlatego zajmie mniej miejsca niż mały stolik 80-cio centymetrowy.

Jeśli potrzebujemy duży stół dla sześciu osób zajmie on niewiele więcej miejsca niż ten przeznaczony dla czterech osób. Wystarczy powiem wygospodarować przestrzeń o wymiarach 280 na 210 cm. Sam stół ma wymiar 150 na 80 cm. Pozostałe miejsce przeznaczone jest na wsuwanie i wysuwanie krzeseł.

Tak więc niekoniecznie jest tak, że mały kwadratowy stół zajmie najmniej miejsca. Należy dokładnie przemyśleć jakie są nasze potrzeby i dopasować odpowiedni do nich stół pamiętając o wyznaczeniu odpowiedniej przestrzeni.

Nie wiesz jak urządzić swoje mieszkanie zapraszamy do wspólnego projektowania  – zobacz więcej 

Ile miejsca potrzebne na stół?

ile miejsca potrzeba na stol rysunek 1ile miejsca potrzeba na stol rysunek 2

ile miejsca potrzeba na stol rysunek 3


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *