Meble kuchenne – urządzamy małą kuchnię

Wielu z nas dysponuje niewielką kuchnią. Jeśli jest to kuchnia, z której korzysta tylko jedna osoba nie stanowi to większego problemu. Gorzej przedstawia się sytuacja gdy kuchnia jest dla całej rodziny. Podstawą wykonania projektu będzie zatem określenie potrzeb i wymagań jakie mamy w stosunku do kuchni.

Kuchnia to pomieszczenie, w którym powinno znaleźć się miejsce na przygotowywanie posiłków, gotowanie i przechowywanie. Czasem kuchnia pełni również rolę jadalni.

Priorytetem w urządzaniu małej kuchni jest znalezienie równowagi funkcjonalności i atrakcyjności. Urządzając małą kuchnię powinniśmy odpowiedzieć sobie na pytanie ile miejsca potrzebujemy na przechowywanie żywności. Czy mamy zwyczaj robić niewielkie codzienne zakupy czy tylko raz na jakiś czas robimy naprawdę duże zakupy i musimy mieć miejsce na nasze zapasy.

Kolejną wskazówką, która pomoże urządzić niewielką przestrzeń jest odpowiedź na pytanie dla ilu osób będą przygotowywane posiłki , dla jednej czy dla całej rodziny. Jaki jest styl życia czy wpadamy do kuchni tylko na szybką przekąskę czy może lubimy zapraszać gości i dla nich gotować. Odpowiedź na te pytania pozwoli ustalić ile przestrzeni trzeba będzie zaplanować na przygotowywanie posiłków. Poza tym powinniśmy zastanowić się czy mamy Malo czy dużo sprzętów kuchennych, które należy schować. Znając odpowiedzi na te pytania będziemy mogli wyznaczyć wystarczającą przestrzeń przeznaczona na każda ze stref.

W małej kuchni każdy centymetr jest na wagę złota, należy jednak umiejętnie zaplanować przestrzeń aby nie uzyskać wrażenia przeciążenia pomieszczenia.

kuchnia biała, szara,  meble kuchenne, barek

Przydatne w małej kuchni będą specjalne wyposażone szafki, pomagające wykorzystać nawet najmniejsze miejsce. Warto również przemyśleć z czego  jesteśmy  w stanie zrezygnować. Może wystarczająca będzie mniejsza zmywarka, lodówka albo zlew jednokomorowy zamiast dwukomorowego.

W małej kuchni można zastosować triki, które pozwolą na optyczne powiększenie przestrzeni. Jasne kolory, szkło, błyszczące fronty szafek wpłyną korzystnie na uzyskanie tego wrażenia.

Pamiętaj

  • określ potrzeby by móc wyznaczyć wystarczającą ilość powierzchni na przechowywanie, gotowanie i przygotowywanie posiłków
  • zastanów się nad wielkością potrzebnego sprzętu AGD
  • zastosuj jasne kolory, szkło, witryny- optycznie powiększają przestrzeń, dodają lekkości pomieszczeniu
  • zmniejsz do minimum urządzenia AGD na blatach roboczych

Galeria małych kuchni

 


Powiązane posty

Leave a Comment