Szafy i garderoby

W dobrym projekcie znajdziemy na rzutach zaznaczone miejsca na szafy, Przestrzeń do przechowywania ubrań jest potrzebna w każdym domu i trzeba ją zaplanować. Wygodnie urządzona garderoba lub pojemne, właściwe rozmieszczenie szafy ułatwiają życie i zapewniają porządek w domu

Ile potrzeba miejsca na przechowywanie ubrań?

Optymalnie jest wtedy, gdy w domu każdy domownik ma swoją szafę, a znajdują się w garderobach. Oczywiście nie zawsze jest to możliwe. Jednak należy dążyć do tego, by każdy miał kąt na własne rzeczy. Garderoby lub szafy na bieliznę, koszule, bluzki, spodnie, sukienki, garnitury itp. powinny się znajdować blisko sypialni i łazienki. Najlepiej gdy dorośli mają swoją garderobę, a dzieci swoją. Nie zapomnijmy o miejscu na ręczniki, obrusy, pościel. Tak zwaną bieliźniarkę można zlokalizować w pralni lub wygospodarować na nią miejsce w ogólnej garderobie. Można także rozdzielać bieliznę, kierując ją w różne miejsca, czyli ręczniki do szafki w łazience, ścierki do kuchni, a pościel do szafy przy sypialni. Przy wejściu do domu powinna znaleźć się garderoba lub duża szafa, które trzymamy używane na bieżąco wierzchnie ubrania i buty. To jeszcze nie wszystko – na rzeczy sezonowe oraz wspólne albo używane okazjonalnie (walizki, torebki, ubrania i sprzęty sportowe) przydają się dodatkowo garderoby. Jak widać, szaf i garderób powinno być tyle, że w niewielu domach znajdzie się na nie miejsce. Jak więc sobie radzić?

Dobrym rozwiązaniem są dwie garderoby w domu – jedna przy sypialni, druga tuż przy wejściu, pełniąca funkcję szatni.

Najbardziej potrzebna jest duża ogólna garderoba przy sypialniach. Mogą się w niej znaleźć szafy dla wszystkich na wszystko. Druga garderoba albo obszerna szafa powinna być przy wejściu, aby było gdzie odwiesić wierzchnie ubrani, nie tylko swoje, ale i gości. Część rzeczy można rozmieścić w mniejszych szafach i komodach.

Szafa wnękowa czy garderoba?

Żadna szafa nie zastąpi garderoby. Oczywiście coś za coś – dla większej wygody potrzeba więcej miejsca. Jednak w brew powszechnemu przekonaniu garderoba nie zajmuje wcale dużo więcej miejsca niż szafa. Szafa bowiem to nie tylko pudło z drzwiami, ale także fragment przestrzeni przed nią potrzebnej na otwarcie drzwi i swobodne myszkowanie we wnętrzu.

Garderoba jest niemal zawsze wygodniejsza niż szafa w pokoju. Zmiana ubrań często wywołuje bałagan. Garderoba ułatwia utrzymanie go w ryzach. to przecież drzwi i szuflady.

Zazwyczaj z tej przestrzennej żarłoczności szafy nie zdajemy sobie sprawy, dopóki nie okaże się, że nie można postawić przy niej stolika, ani krzesła, ani komódki. Cały jej front to przecież drzwi i szuflady. Szafa wnękowa zajmuje więc nie tylko standardowe 60 cm, ale jeszcze drugie tyle wolnego miejsca przed sobą. Razem 120cm i porównajmy: powierzchnia 230x 120 cm wystarczy na urządzenie wygodnej garderoby z szafami po dwóch stronach i z przejściem po szerokości 110 cm.  Zmieszczą się w niej szafy o łącznej długości 240 cm.


Na funkcjonalność garderoby bardzo wpływa jej kształt. Nawet stosunkowo duże pomieszczenie może się na nią nie nadawać. Niefortunnie usytuowane drzwi  mogą w skrajnym wypadku uniemożliwić zabudowę. W często wykorzystywanych w tym celu zakątkach i zakamarkach na poddaszu trudno zabudować pełnowartościowe ciągi szaf, bo przeszkadzają skosy dachu. W takiej sytuacji mała garderoba całkowicie straci użyteczność i zmieni się w schowek, do którego można włożyć najwyżej kilka niepotrzebnych rzeczy. Takie nieforemne łatwiej racjonalnie zagospodarować, przeznaczając je na szafę wnękową.

Różnica między szafą a garderobą polega na tym, że zwykła szafa zabiera przestrzeń zapewniającą dostęp do półek z pomieszczenia, w którym się znajduje, garderoba zaś przestrzeń ma w sobie.

Jeżeli garderoba nie jest obszerna, to brakuje w niej miejsca, aby na przykład swobodnie przejrzeć się w lustrze. Wbudowana szafa z lustrem na drzwiach daje nam w tym celu do dyspozycji cała głębokośc pokoju. Możemy się swobodnie poobracać, przyjrzeć sobie z bliska i z pewnej odległości. Oczywiście w obszernej, wygodnej garderobie znajdzie się miejsce nie tylko na przeglądanie się, ale także na odłożenie przymierzanych rzeczy.

Szafy i garderoby projekty

 

 

 

 


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *