Funkcjonalna kuchnia. Czy kuchnia będzie wygodna?

Nawet najpiękniejsze meble nie wynagradza braku miejsca na odstawienie garnka. W kuchni najważniejsza jest wygoda. dawno już zauważono, że czynności kuchenne zaczynają się od lodówki, kontynuowane są przy blacie i zlewie, a kończą za płytą grzewczą. Uczenie mówić jest to ciąg technologiczny, którego elementy spełniają różne funkcje: obróbka wstępna (część pomiędzy lodówką  a zlewem) mycie i zmywanie (zlew), obróbka czysta (zlew-kuchenka), obróbka cieplna (kuchenka) i wykończenie potraw  (blat w pobliżu kuchenki) Wszystkie te strefy powinny być zachowane nawet w małej kuchni. Nie jest to wydumana teoria – to zasada sprecyzowana w Polskiej normie, która posługują się projektanci.

kuchnia, biała, barek, okap wertykalny,

Funkcjonalna kuchnia powinna być dopasowana do charakteru innych wnętrz strefy dziennej. o ile w kuchni zamkniętej dopuszczane są odstępstwa, o tyle aranżacja otwartej kuchni musi stanowić jedność z urządzeniem salonu lub jadalni.


kuchnia biała, funkcjonalna, spiżarnia, otwarta kuchnia

Prawidłowe, zgodne z zasadą trójkąta roboczego, rozplanowanie kuchni polega na właściwym rozmieszczeniu urządzeń oraz na zapewnieniu między nimi odpowiednio długiego odcinka blatu. Może on przybierać kształt litery L, U a nawet czasami C. Najłatwiej jest, gdy wszystkie strefy łączy jeden blat. Ale wygodna może być też kuchnia z dwoma równoległymi blatami lub wyspą. Ważne jest by, pomiędzy lodówką a zlewem oraz zlewem a kuchenką znalazła się płaszczyzna do pracy i odstawienia naczyń i potraw , a urządzenia nie były od siebie zbytnio oddalone

 


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *