Kuchenki mikrofalowe, funkcje urządzeń AGD

Priorytetem zarówno użytkowników jak i producentów sprzętu AGD jest maksymalne uproszczenie i skrócenie czasu przyrządzania potraw. Niestety nie zawsze jest możliwe połączenie togo z zachowaniem walorów smakowych, co wyraźnie widać na przykładzie najprostszych kuchenek mikrofalowych. Wciąż wprowadzane udoskonalenia i nowe funkcje mają jeden cel- osiągnięcie jak najbardziej zbliżonych do szykowanych metodą tradycyjną potraw. Postanowiliśmy sprawdzić co potrafi najnowocześniejszy tego typu sprzęt  kuchenka mikrofalowa z funkcją gotowania na parze Panasonic NN-CS598S.

Pierwsza dostępna kuchenka mikrofalowa została wyprodukowana w 1947 roku przez firmę Raytheon. Nazywała się RadaRange, nazwę wyłoniono w drodze konkursu rozpisanego wśród pracowników firmy. Stanowiła ona połączenie wyrazów „radar” i „range”. Dziś trudno to sobie wyobrazić ale kuchenka mikrofalowa miała wymiary małej szafy, ważyła ponad 300 kg i miała wysokość  około 150 cm.

Źródła podają, że jedna z kuchenek stanowiła wyposażenie pierwszego statku pasażerskiego o napędzie atomowym NS Savannah, gdzie służyła do przygotowywania posiłków dla pasażerów pierwszej klasy oraz „ szybkiego odgrzewania jedzenia, które było solidnie zamrożone”.

Przez lata zmienił się rozmiar kuchenek, ich wygląd oraz zmniejszyły się ceny, jednak główna rola pozostała niezmienna.

Aby potrawy przygotowywane lub podgrzewane w kuchence jak najbardziej przypominały posiłki przygotowane w tradycyjny sposób, a smak był najlepszy zalecano maksymalnie długi czas podgrzewania oraz ustawienie minimalnej mocy. Jednak to kłóciło się z założeniami konstruktorów, których celem było maksymalne skrócenie czasu potrzebnego do podgrzania produktów.

Chęć sprostania oczekiwaniom użytkowników zmusiła producentów do wprowadzania dodatkowych funkcji , które poprawiać miały smak potraw.

Dzięki wbudowanemu grillowi, funkcji termoobiegu, rusztowi czy możliwości gotowania na parze w jednym urządzeniu można zarówno przygotowywać posiłki w tradycyjny sposób lub łączyć go z mikrofalami co znacznie skróci czas oczekiwania na potrawę.

W ten właśnie sposób przebyliśmy drogę od kuchenki RadaRange do kuchenki Panasonic NN- CS598S, która posiada funkcję gotowania na parze oraz ma wbudowany termo obieg i grill. Posiada także wiele programów automatycznych oraz zapewnia możliwość łączenia poszczególnych programów i funkcji.


Powiązane posty

Leave a Comment