Modna i wygodna aranżacja kuchni

Jeśli planujemy remont bądź urządzenie nowego mieszkania warto poznać obowiązujące trendy oraz porady architektów wnętrz i projektantów by urządzić funkcjonalne i na czasie wnętrze. Trendy na 2014 rok to w skrócie zwrot ku naturze, minimalizm na bogato i kontrasty.


Pamiętajmy, że remontując mieszkanie często decydujemy się na zmianę aranżacji. Najczęściej jest to inwestycja na lata dlatego z obowiązujących trendów warto wybrać te, które nadadzą wnętrzu indywidualny, nowoczesny charakter  a jednocześnie będą ponadczasowe. Od kilku już sezonów popularnym trendem nie tylko wśród projektantów ale też osób remontujących mieszkania jest minimalizm. Styl ten charakteryzujący się geometrią formy, oszczędnością w dekoracjach oraz surowymi i zimnymi barwami. Obecnie podstawowe wyznaczniki stylu pozostają niezmienne(prostota form i kształtów) jednak sam styl zmierza w stronę natury. Wszechobecny nikiel i chrom odchodzą do przeszłości. W ich miejsce wchodzi marmur a także drewniane elementy np.. deski, na których widać ślady przeszłości. Jest to część szerszego trendu nadawania nowego życia przedmiotom. Naturalne materiały są właściwie wieczne nie tylko ze względu na ich odporność ale również na fakt, że można je odnawiać i przywracać im świetność. Zastosowanie cegły, betonu czy kamienia nada pomieszczeniu nieco industrialny ale także szlachetny styl .

kuchnia biała, wyspa kuchenna biała połysk, stół, Estrella Ciarko Design
Estrella Ciarko Design

Kontrasty to ciekawy trend w aranżacji kuchni. Ponadczasowy i uniwersalny kolor czarny nigdy nie wychodzi z mody. Świetnie sprawdzi się zarówno jako motyw przewodni jak i jako dodatek. Architekci często zachęcają do przełamania monotonii. Wykorzystując blaty, fronty mebli sprzęt AGD czy ściany w intensywnych barwach podkreślimy indywidualny charakter wnętrza. Przy zakupie urządzeń gospodarstwa domowego kierujmy się podstawowym kryterium- jego użytecznością i parametrami użytkowymi. Wybierając okap kuchenny zwróćmy uwagę na wydajność i niski poziom hałasu. Kamil Machura ekspert Ciarko Design radzi by przemyśleć zakup urządzenia w intensywnych kolorach np. czerwieni podkreślającej wyjątkowy charakter kuchni.

Hydria red Ciarko Design
Hydria red Ciarko Design

Jakie powinny być cechy nowoczesnej kuchni? Funkcjonalność, ergonomia i estetyka. Meble powinny być wykonane z dobrej jakości materiałów i  na tyle duże by wygodnie pomieściły wszystkie przybory i akcesoria kuchenne oraz zapasy żywności. Sprzęt AGD powinien być designerski i energooszczędny. Warto zwrócić uwagę na takie parametry urządzenia jak pobór mocy ponieważ im jest on mniejszy tym niższe będzie zużycie energii a tym samym rachunki – wyjaśnia Kamil Machura.

Istotnym elementem aranżacji kuchni jest odpowiednie oświetlenie. Wpływa ono nie tylko na wrażenia estetyczne ma także znaczenie dla bezpieczeństwa i wygody pracy w kuchni oraz wpływa na samopoczucie mieszkańców. Zamiast używania jednej centralnie powieszonej lampy architekci kładą spory nacisk na rozmieszczenie świateł LED. Dobrymi i sprawdzonymi rozwiązaniami jest oświetlenie punktowe, w które wyposażone są okapy kuchenne a także oświetlenie , które zamontowane jest pod wiszącymi szafkami. Takie rozwiązanie korzystnie wpływa na wygląd wnętrza i stworzenie przytulnego pomieszczenia.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *