Nowa łazienka czyli jak dobrze zaplanować przestrzeń

W przeszłości łazienka była pomieszczeniem czysto użytkowym. Obecnie przykładamy dużo większą uwagę do jej estetyki. Ogromny wybór materiałów pozwala na urządzenie jej w nietuzinkowy sposób. Także producenci dokładają wielu starań by kiedyś nieistotne elementy takie jak sedes czy umywalka były starannie zaprojektowane i stanowiły ozdobę.

Jeśli dysponujemy dużą łazienką możemy pozwolić sobie na montaż zarówno prysznica jak i wanny tradycyjnej lub z masażem wodnym. W małej łazience wystarczyć musi sam prysznic. Mała przestrzeń łazienki wymaga dużych przemyśleń by optymalnie wykorzystać dostępne miejsce. W łazience sprawdzi się pojedyncze źródło światła, które nie rzuca cieni. Dobrym pomysłem będzie oświetlenie punktowe przy lustrze.

Ze względu na ciągle panującą wilgoć dobrze w łazience wybrać odpowiednie pokrycie ścian i podłogi. Na pewno dobrym wyborem będą kamień i płytki ceramiczne. Materiały te są odporne na wilgoć, dają się łatwo czyścić i są proste w utrzymaniu.

Planując przestrzeń łazienki warto zastanowić się nad układem pomieszczenia. Jeśli łazienka jest kwadratowa dobrze sprawdzi się układ w kształcie litery „U” z drzwiami na ścianie bocznej. Jeżeli natomiast łazienka jest mała lepiej wybrać układ w kształcie litery „L” z umywalką i prysznicem na jednej ścianie.

Łazienka beż

Pamiętaj:

  • Pod prysznicem warto zamontować półkę, przybory będą pod ręką w czasie kąpieli oraz zyskasz miejsce
  • Kafelki położone do samego sufitu mogą powodować wrażenie zamkniętej przestrzeni
  • Odpowiednio dopasowane do wnętrza ręczniki mogą stanowić dodatkową ozdobę

Przydatne rady:

  1. Jeśli chcesz optycznie powiększyć przestrzeń łazienki powieś w niej więcej niż jedno lustro
  2. Baterie chromowane są najbardziej trwałe
  3. Plamy z wapnia można usunąć z armatury łazienkowej mieszaniną mydła i wosku samochodowego
  4. Instalację wyposażenia łazienki powierz fachowcom
  5. Umywalki wolno stojące powiększą optycznie przestrzeń a miejsce pod nimi można wykorzystać np. do przechowywania ręczników

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *