Projektowanie oświetlenia w kuchni

Planując kuchnię najczęściej skupiamy się na wyborze mebli i sprzętu agd, ale równie ważny jak to jest również wybór i zaplanowanie aranżacji oświetlenia. Oświetlenie w kuchni ma nie tylko walor estetyczny ale również funkcjonalny.

Górne oświetlenie – dobry pomysł?

Górne światło to tylko część oświetlenia jakie powinno być zamontowane w kuchni. Samo nie oświetli wszystkich potrzebnych miejsc, mając za plecami górne światło sami będziemy rzucali cień na blat roboczy na którym pracujemy. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest połączenie górnego oświetlenia z małym punktowym, które oświetli wybrany, potrzebny fragment kuchni.

Odpowiednie oświetlenie w kuchni

Aby w pełni wydobyć piękno kuchni a jednocześnie by było ono praktyczne najlepszym sposobem będzie użycie kombinacji świateł górnego oraz kierunkowego. Światło kierunkowe stosuje się do oświetlenia stref pracy tj. blatów, na których wykonywana jest większość prac także przy użyciu ostrych narzędzi, płyty grzejnej i zlewozmywaka. Ten rodzaj oświetlenia najczęściej jest montowany w dnie szafek górnych lub pod nimi. Nad kuchenką z reguły wykorzystuje się oświetlenie zamontowane w obudowie okapu. Nowe modele wyposażone są w małe reflektory halogenowe.


Dla podkreślenia stosowane jest oświetlenie dekoracyjne montowane w szafkach ze szklanymi witrynami oraz przy cokołach szafek. Decydując się na takie oświetlenie trzeba pamiętać aby doprowadzić w te miejsca przewód elektryczny.

Projektowanie oświetlenia w kuchni

Projektując oświetlenie w kuchni ważne jest aby nie używać ostrego, rażącego w oczy światła.

Projektowanie oświetlenia w kuchni często jest pomijane podaczas wykonywania aranżacji czy projektu kuchni

projektowanie oświetlenia w kuchni (2) projektowanie oświetlenia w kuchniprojektowanie oświetlenia w kuchni, czerwona kuchnia


2 Replies to “Projektowanie oświetlenia w kuchni”

  1. Polecam lampy firmy Bright. Wysoka jakość w niskiej cenie. Bogaty asortyment pozwoli zadowolić udanym zakupem każdego klienta. Możesz robić także zakupy przez internet, a paczkę z wybranym przez Ciebie oświetleniem dostarczy Ci kurier.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *