Układy zabudowy kuchennej

Po podjęciu decyzji o strukturze otwartej bądź zamkniętej kuchni przychodzi czas na podjecie decyzji związanych z zabudową meblową. Nasze możliwości zdeterminowane są wielkością i kształtem pomieszczenia. Istotne są również rozmieszczenie i wymiary okien i drzwi. Nawet kiedy kuchnia jest wąska i nieustawna można zaplanować układ mebli oraz sprzętów kuchennych w taki sposób aby ich rozstawienie usprawniało naszą pracę. Decydując się na układ zabudowy powinniśmy kierować się zasadą trójkąta roboczego. Jego wierzchołki stanowią lodówka, zlewozmywak i płyta grzewcza połączone blatami roboczymi. Dlaczego tak? Ponieważ droga jaka pokonujemy między tymi podstawowymi urządzeniami dla przyrządzania posiłków jest wówczas najkrótszą. Przez co nasza praca staje się szybsza oraz bardziej efektywna. Wybierając układ zabudowy kuchennej mamy do wyboru: układ pojedynczy, jednorzędowy bądź dwustronny dwurzędowy, układ na planie litery L , litery U lub litery G i układ z wyspą.

UKŁAD KUCHENNY POJEDYNCZY JEDNORZĘDOWY

Jest to układ najczęściej wybierany albo w kuchniach długich, wąskich  albo kuchniach połączonych z salonem o niedużym metrażu. W tym wypadku nie ma możliwości zastosowania zasady trójkąta ponieważ zabudowa umieszczana jest tylko na jednej ścianie. Aby pracowało nam się wygodnie powinniśmy zachować odpowiednią kolejność rozmieszczenia sprzętów : lodówka, zlewozmywak, płyta kuchenna a pomiędzy nimi blaty robocze. Przeciwległą ścianę wykorzystuje się na wąskie półki lub szafki bądź wysuwany z mebla lub mocowany do ściany rozkładany blat. Do wygodnej pracy, swobodnego poruszania się, wygodnego otwierania szafek szerokość pomieszczenia powinna wynosić 180 cm a szerokość przejścia 90 cm.

Kuchnia otwarta jedorzędowa biała, czarny blat, białe szafki na wysoki połysk

UKŁAD KUCHENNY DWUSTRONNY DWURZĘDOWY

Jest to układ który zapewnia dużo miejsca do przechowywania produktów. Może być stosowany zarówno w niewielkich kuchniach podłużnych ale i w kuchniach o większej powierzchni. Na dwóch przeciwległych ścianach zlokalizowane są meble i urządzenia. Przy takim rozwiązaniu idealnie można zastosować zasadę trójkąta roboczego. Kuchenkę i zlewozmywak ustawiamy po jednej stronie rozdzielając blatem roboczym, po drugiej stronie ustawiamy lodówkę kolejny blat lub wysoką zabudowę z piekarnikiem i mikrofalówką. W układzie tym wygospodarujemy miejsce na stolik lub blat rozkładany. Aby to wszystko mogło mieć miejsce pomieszczenie musi mieć minimum 240 cm szerokości. Po wstawieniu szafek odległość 90 – 120 cm. Przy dużych powierzchniach możemy układ zmodyfikować o wyspę na środku najczęściej stosowaną we wnętrzach częściowo otwartych lub przechodnich kuchniach.

kuchnia dwurzędowa biała, czarna, czarne płytki, srebna lodówka, fototapeta na ścianie

 

UKŁAD KUCHENNY NA PLANIE LITERY L


Jest stosowany w przestronnych kuchniach o zbliżonym kształcie do kwadratu. Popularne jest zastosowanie tego układu również w kuchniach otwartych w których stół stanowi granicę między strefą przyrządzania posiłków a strefą wypoczynku. Zabudowa meblowa ustawiona jest wzdłuż dwóch prostopadłych ścian. Lodówkę i zlewozmywak umieszcza się na dłuższej ścianie a płytę grzewcza na krótszej. Tworzymy dzięki temu długie blaty do komfortowej pracy. Należy pamiętać o wykorzystaniu przestrzeni narożnika. Możemy zamontować pojemne szafki narożne, które zaopatrzymy w mechanizmy obrotowe czy wysuwane tzw. magic korner. Układ na planie litery L wymaga pomieszczenia o szerokości co najmniej 270 cm.

Kuchnia zamknięta w kształcie litery L drewniana, jedno okno, kamienny blat, grafika na frontach górnych

 UKŁAD KUCHENNY NA PLANIE LITERY U

Jest układem najbardziej wygodnym. Stosuje się go w przestronnych kuchniach o kształcie zbliżonym do kwadratu lub kuchni otwartych na salon. Zabudowa rozmieszczona jest wzdłuż trzech ścian idealnie wpisuje się  w założenie trójkąta roboczego. Wszystkie strefy są blisko siebie a długa zabudowa daje dużą ilość miejsca do przechowywania produktów. Maksymalne wykorzystanie powierzchni daje zastosowanie szafek narożnych. Należy jednak pamiętać o zaplanowani kierunku otwierania drzwi i szafek. Jedna ścianę możemy zagospodarować wysoką zabudową, umieścimy w niej lodówkę, piekarnik, mikrofalówkę lub stworzyć spiżarnie.

UKŁAD KUCHENNY NA PLANIE LITERY G

Stosujemy go w kuchniach o dużych powierzchniach kształtem zbliżonym do kwadratu. W małych powierzchniach utrudnia prace, jest kolizyjny i niewygodny. Planując rozmieszczenie szafek musimy pamiętać o zaplanowaniu kierunku otwierania szafek i drzwi. W dużych kuchniach możemy wykorzystać jako barek.

UKŁADY Z WYSPĄ

Dzięki wzbogaceniu kuchni o wyspę uzyskujemy dodatkowe blaty robocze, miejsce na szafki. Poprawia się ergonomia pracy, optycznie rozdzielamy strefę przygotowania posiłków i wypoczynku. Mamy więcej miejsca do spożywania posiłków. Wyspa kuchenna spełnia wiele funkcji : w części jest blatem, dzięki umieszczeniu płyty grzewczej jest miejscem do gotowania. Wielofunkcyjność i dostęp z każdej strony stwarza możliwości do wspólnego gotowania i  równoczesną rozmowę z gośćmi

Kuchnia z wyspą, biała, czarna, barek, fototapeta na scianie, czarne płytki


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *