Jak oświetlić łazienkę?

W łazience nie ma wyraźnego podziału na oświetlenie miejscowe i ogólne. W nie dużej przestrzeni ściany i podłogi są wyłożone odbijającymi światło płytkami i lustrami, więc najczęściej wystarczy zastosować oprawy kierunkowe i w całym pomieszczeniu będzie jasno.

Bardzo istotne jest oświetlenie lustra i umywalki. Można je uzyskać za pomocą kinkietów zamontowanych po dwóch stronach lustra, opraw kierunkowych w podwieszanym suficie nad umywalką lub opraw ukrytych w bokach wnęki umywalkowej. Miejsce usytuowania opraw jest bardzo ważne. Lampy zamontowane zbyt wysoko nad głową oświetlą na twarz pod ostrym kątem, powodując, że oczy znajdą się w cieniu brwi, a usta w cieniu nosa.  Oświetlenie z boku lub z góry powinno być skierowane na twarz i lepiej, żeby światło nie padało z jednego punktu. Jest wiele przeznaczonych do tego celu lamp.

Czasami oświetlenie jest integralna częścią lustra. Jeżeli mamy w łazience duże lustra, nieraz trudno uniknąć odbijania się w nich lamp znajdujących się w pomieszczeniu. Zazwyczaj zasłaniamy ich widok sobą, ale nie zawsze. Warto w tedy stosować oprawy osłaniające źródła światła lub na przykład spoty halogenowe z zamontowaną głębiej żarówką. Pomocne jest także stosowanie kilku słabszych źródeł światła zamiast jednej, oślepiającej lampy.


Warto pamiętać o oświetleniu przy wannie i natrysku. Zwłaszcza światło na natryskiem bardzo uprzyjemnia korzystanie z niego. Należy jednak pamiętać o zachowaniu warunków bezpieczeństwa. Nie wolno w tych miejscach instalować lamp na napięcie sieciowe. W natrysku, pod lub nad wanną należy stosować specjalne szczelne oprawy o stopniu ochrony przed działaniem wody nie mniejszej niż IP44 i zasilane napięciem 12V

mała łazienka biało niebieska, zabudowa pralki w szafie, umywalka nablatowa, prysznic

mała łazienka płytki fanal seria allegro, zabudowa pralki, prysznic

mała łazienka płytki fanal seria allegro, prysznic, geberit, umywalka nablatowa, blat z płytek


One Reply to “Jak oświetlić łazienkę?”

  1. jedno z najistotniejszych oświetleń w naszej łazience to te przy lustrze, ale należy nie zapomnieć także o oświetleniu dodatkowym :))

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *