Jak urządzić małą kuchnię w bloku?

Mała kuchnia w bloku to kłopot dla wielu osób. Jak ją urządzić by była funkcjonalna i ładna.

Na początku warto zastanowić się czy istnieje możliwość przesunięcia bądź wyburzenia części ścian. Jeśli jednak nie ma takiej możliwości zastanówmy się co zrobić by dobrze zaplanować kuchnię. Zacząć należy od określenia potrzeb i stylu życia. Inne bowiem będą  potrzeby rodziny, która lubi dużo i dobrze zjeść, inne osoby, których pasją jest gotowanie a jeszcze inne osoby mieszkające same i nie lubiące przyrządzania posiłków. Warto przemyśleć sprawy organizacji kuchni czyli ile miejsca będziemy potrzebowali na przechowywanie sprzętu AGD, przyborów i różnego rodzaju gadżetów kuchennych. Zastanówmy się ile miejsca będziemy chcieli przeznaczyć na zapasy żywności oraz ile miejsca możemy wyznaczyć na powierzchnię do pracy. Często zdarza się, że już samo pomieszczenie wyklucza pewne rozwiązania.

Umiejscowienie okien, wysokość na jakiej są one zamontowane, przyłącza wodno-kanalizacyjne, elektryczne, kominy, które nie możemy bądź nie chcemy przenosić. Te elementy wyznaczają pewne sposoby urządzenia kuchni. Pamiętajmy, że zabudowa kuchenna, którą zobaczyliśmy u znajomej, sąsiadki lub kogoś z rodziny niekoniecznie sprawdzi się w naszej kuchni. Tylko dobra współpraca z projektantem pozwoli uzyskać optymalny efekt. Dlatego niech nie dziwią nas pytanie dotyczące np.  ilości osób w domu, czy są one praworęczne czy leworęczne, stylu kuchni i ulubionej kolorystyki. Wszystkie odpowiedzi pozwolą na dopasowanie lepszych dla nas rozwiązań.

W małych kuchniach lepiej sprawdzają się jasne kolory choć nie oznacza to, że należy zupełnie zrezygnować z intensywnych, energetycznych, wyraźnych kolorów. W formie detali mogą one stanowić idealne podkreślenie całego wnętrza.


Oświetlenie w kuchni stanowi bardzo ważny element. Jest ważne nie tylko ze względów bezpieczeństwa podczas pracy ostrymi narzędziami ale również pełni funkcje ozdobne. Pięknie podkreślone oświetleniem podszafkowym, podblatowym czy podcokołowym meble nabiorą wyjątkowego charakteru.

Jeśli jest taka możliwość i wymiary pomieszczenia na to pozwalają warto w malej kuchni ustawić stół, przy którym można nie tylko zjeść wspólne  śniadanie czy obiad ale także porozmawiać. Mała kuchnia może być urządzona w równie funkcjonalny i piękny sposób jak ta o większych wymiarach.

mała kuchnia biała, fototapeta na frontach, szuflady blum

mała kuchnia biała fronty z grafiką


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *