Dylematy inwestora w pytaniach i odpowiedziach. Walka kominka z telewizorem. Gdzie stanie stół: Ile miejsca zajmują kanapy.

W dużych pokojach zestaw wypoczynkowy może stanąć pośrodku. Wymaga to sporo miejsca i odpowiedniego kształtu pomieszczenia – najlepiej zbliżonego do kwadratu. Centralnie usytuowane kanapy i fotele potrzebują przestrzeni wokół, więc jeśli brakuje miejsca na swobodne ich obejście, lepiej wybrać inne rozwiązanie

Możemy oczywiście kupić mniej rozłożyste sofy i fotele, modele z niskimi oparciami lub zastąpić jeden fotel pufem. Bez przesady jednak – meble musza być dopasowane skalą do rozmiaru salonu. Jest to układ uporządkowany i dzięki temu elegancki i reprezentacyjny, zwłaszcza jeżeli podkreśli go specjalnie ukształtowany sufit lub wzór na posadzce. Narzuca sposób aranżacji całego pomieszczenia, usytuowanie elementów wyposażenia, na przykład lamp stojących, regałów. „Wypoczynek” jest w tym układzie bez wątpienia dominujący – to wokół niego wszystko się dzieje.

salon, kamień ozdobny, kominek, stolik kawowy, stół, kanapy

Z kolei uwolnione ściany zachęcają do całościowej aranżacji. Mamy gdzie postawić regał z książkami, komodę czy inny mebel. Kanapa i fotele mogą także stać centralnie pod ścianą. Uwalniamy w ten sposób środek salonu i ułatwiamy komunikację, odsuwamy się od telewizora, kominka i mamy bardziej otwartą przestrzeń. Ustawienie „wypoczynku” pod ściana powoduje, że salon dzieli się na strefy, a meble skupiają się przy ścianach. Przy jednej mamy więc kanapę i fotele, przy drugiej – kominek, regał, telewizor. W mniejszych salonach i pokojach dziennych jest to korzystne, bo dodaje przestrzeni. W większych sprawa nie jest oczywista – na środku jest wielkie „nic” a meble poprzesuwane pod ściany giną i znikają.

Są też kanapy narożne. Te często bardzo atrakcyjne meble narzucając ów narożny sposób sytuowania także pozostałym elementom wyposażenia. W rezultacie mamy wszystko rozstawione po kątach: kanapa w jednym, Regał w drugim , telewizor w trzecim, kominek w czwartym. Nie zawsze daje to dobry efekt. Tak jak w poprzednim wypadku konsekwencja urządzenia salonu po przekątnej jest niezagospodarowana przestrzeń pośrodku. Jednak ten układ jest trudniejszy i bardziej wymagający. Na tle ściany ukazują się na przykład elementy zupełnie odmienne i o różnej skali – niska narożna kanapa w sąsiedztwie z wysokim regałem, obrazkiem i stojącą lampą. Stworzenie z takiego zestawu ciekawego i zrównoważonego kompozycyjnie układu wymaga sporo umiejętności, wiedzy, a czasem i szczęścia. Oświetlenie także trudniej zaaranżować – lampa nad stolikiem wisi w kącie, środek sufitu jest pusty. Trzeba szukać jakiegoś ciekawego rozwiązania. Stosować mniej typowe rodzaje oświetlenia. Jak widać, ten bardzo popularny sposób meblowania salonu może powodować sporo kłopotu.

Nie zagracajmy salonu. Powinny się w nim znaleźć tylko podstawowe i charakterystyczne dla niego meble” kanapy, fotele, stolik, komoda. Zamiast wielu rogalików, szafek, półek lepiej postawić jeden zgrabnie usytuowany na tle ściany mebel.

Miejsce najważniejszych mebli w salonie ma decydujące znaczenie dla całej aranżacji. Często podpowiada je układ przestrzenny pomieszczenia, ale zawsze warto szukać rozwiązań indywidualnych


Powiązane posty

Leave a Comment