Światło w domu – jakie źródła światła wybrać?

Domowe źródła światła to żarówki i świetlówki. Żarówki świecą dzięki rozgrzewaniu wolframowego drucika w szklanej bańce. Ich światło jest Niceo żółtawe, ciepłe, w związku z tym dobrze sprawdzają się w oświetleniu ogólnym. W żarówkach halogenowych dzięki innemu składowi gazów w szklanej bańce drucik można rozgrzać bardziej, co sprawia , że światło jest bielsze, czyli ma wyższą temperaturę barwową. Takie żarówki SA dużo mniejsze od zwykłych , mogą też mieć najróżniejsze kształty. Są wydajniejsze i bardziej żywotne niż żarówki konwencjonalne. Ich wada jest wysoka temperatura pracy. Wymagają specjalnych opraw i najczęściej transformatorów, które umieszcza się nad sufitem przez otwór wycięty w nim na Lampe. Są wprawdzie żarówki halogenowe niewymagające transformatorów, ale im mniejsze tym bardziej ich światło jest zbliżone do światła żarówek tradycyjnych. Dobierając je musimy zwrócić uwagę na kat świecenia – niektóre maja 5, inne 60 stopni. Do oświetlenia  figurki z góry dobra będzie ta świecąca promieniem wąskim ale jeżeli lampa ma także wspomagać oświetlenie ogólne warto stosować te o najszerszym kącie świecenia.

biała kuchnia, światło, drewniany blat


Świetlówki świecą promieniowaniem wydzielanym przez warstwę luminoforu i zawsze są świecącą rurą: może być cieniutka, zwinięta i zakończona gwintem – wtedy jest świetlówka kompaktową. Zaleta świetlówek jest mały pobór prądu i niezbyt mocne nagrzewanie się. Dzięki współczesnym zapłonnikom elektronicznym świetlówka świeci i zapala się bez denerwującego mrugania. Należy je stosować tam, gdzie będą świeciły przez dłuższy czas, ponieważ częste włączanie i wyłączanie znacznie skraca ich żywotność. Światło świetlówek zależy od rodzaju i jakości luminoforu i może mieć różną temperaturę barwową oraz współczynnik oddawania barwy. Do domu nadają się jedynie świetlówki o barwie ciepłobiałej do oświetlenia ogólnego. Diody LED charakteryzuje niewielka moc i mała ilość światła. W domu SA używane do oświetlenia dekoracyjnego lub orientacyjnego, na przykład do nocnego oświetlenia korytarza. Zaleta diod jest długa żywotność. Nie ma problemu z mieszaniem światła żarowego, czyli żarówek klasycznych i halogenowych.

Oświetlenie w kuchni, biała kuchnia, płytki szare

Oczywiście żarówkowe jest nieco cieplejsze a halogenowe jaśniejsze ale takie zróżnicowanie jest dobre dla wnętrza. Trudniej jest ze świetlówkami. Mogą one emitować różne światło. Te różnice są bardzo widoczne, dlatego we wnętrzu wszystkie świetlówki muszą mieć te same parametry , przede wszystkim temperaturę barwową. Wybór świetlówki jest ważny , kiedy chcemy ją połączyć ze światłem żarówek. Łatwiej uzyskać dobry efekt , gdy świetlówka jest osłonięta, świeci światłem odbitym i rozproszonym. Zestawienie bezpośredniego światła świetlówki i halogenów może stanowić dysonans.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *