Jak wykonać szafę wnękową?

Można zamówić ją wraz z montażem lub zbudować samodzielnie. Zazwyczaj kupuje się gotowy zestaw, w którym skrzydła są zrobione na  wymiar i wykończone, a wraz z nimi otrzymujemy prowadnice, wózki jezdne i komplet łączników. Wszystkie te rzeczy możemy również skompletować samodzielnie, szukając ich w marketach budowlanych i sklepach z akcesoriami meblarskiemi, ale zajmie nam to znacznie więcej czasu

szafa wnękowa, drzwi przesuwne z fototapeta gałęzie

Pomiary

Firmy sprzedając zestawy do budowy szaf wnękowych zazwyczaj  same dokonują pomiarów. Jeśli sami kompletujemy materiały, przed kupieniem drzwi i półek musimy zmierzyć wnękę – jej wysokość, długość i głębokość. Mierząc obydwie przekątne, sprawdzimy, czy boczne ściany są równe. Jeśli okaże się, że przekątne znacznie się różnią długościami, to znak, że ściany są krzywe i trzeba wziąć na to poprawkę. Przed montażem warto zamówić projekt szafy i nanieść na ten projekt wszystkie wymiary.

Wnętrze szafy

Wokół otworu możemy zrobić ramę z płyt drewnopodobnych. Możemy także wykończyć w ten sposób wszystkie ściany wnęki – wnętrze szafy będzie wówczas wyglądało estetycznie. W tym celu musimy przedtem dociąć poszczególne elementy na wymiar. Przykręcam je do muru wkrętami, przewiercając najpierw przez nie otwory w ścianie i umieszczając w nich plastikowe kołki rozporowe. Wkręty z kołkami powinny być przy narożnikach i w środkowej części płyt. Aby nie szpeciły wygładu szafy, można zamaskować je plastikowymi zaślepkami dobranymi pod kolor.

Żeby w szafie panował porządek, przede wszystkim trzeba mieć na czym poukładać i zawiesić rzeczy. Jeśli w szafie mają tylko wisieć ubrania – wystarczy poziomy drążek zamocowany do jej bocznych ścianek. Nie powinien on mieć więcej niż 100 cm, bo może wyginać się pod ciężarem ubrań. Odległość miedzy drążkiem a podłogą nie powinna być mniejsza niż 150 cm. Zazwyczaj potrzebujemy też półek. Dlatego szafę warto przegrodzić pionowymi ściankami, między którymi znajdą one oparcie. Do budowy półek i przegród wykorzystamy płyty drewnopodobne grubości  około 2 cm.  Przegrody pionowe mocuje się do tylnej ściany wkrętami – za pośrednictwem trzech – czterech kątowników. Przegrody trzeba też przykręcić do podłogi i sufitu. Półki opieramy na podpórkach przykręconych do tylnej ściany szafy i do przegród pionowych. Gdy jesteśmy zdolnymi majsterkowiczami, możemy też zamontować szuflady lub wysuwane koszyki. Najprościej zaś umieścić we wnęce gotowe regały lub ustawić tam zamykane pojemniki.

Drzwi przesuwne

Skrzydła drzwi przesuwnych poruszają się po prowadnicach zamontowanych pod sufitem i na podłodze. Prowadnice mają tyle torów jezdnych, ile skrzydeł drzwi. Aby podczas zamykania nie obijały szafy, na jej bocznych ściankach montuje się pionowe listwy z tworzywa sztucznego. Po przytwierdzaniu prowadnic i listew przychodzi pora na montaż skrzydeł. Standardowe drzwi są wykończone dekoracyjną okleiną, zazwyczaj imitującą któryś z gatunków drewna. Wiele osób decyduje się na drzwi z dużymi lustrami, które powiększają optycznie pomieszczenie i rozjaśniają je, odbijając światło. Drzwi przesuwne możemy też zrobić samodzielnie. Wycinamy je z laminowanej płyty drewnopodobnej, którą możemy następnie pokryć innym materiałem (tapeta, fornir, folia)

Krawędź płyty powinno się zabezpieczyć listwami maskującymi z PCW, dobranymi do grubości drzwi.

Na koniec czeka nas pracochłonne mocowanie wózków jednych, na których skrzydło będzie przesuwać się po prowadnicach.


One Reply to “Jak wykonać szafę wnękową?”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *