Urządzanie salonu – szukanie rozwiązań dla siebie

Jaki duży powinien być salon?

Oczywiście zależy to od wielkości domu, od funkcji jakie ma pełnić a także od jego układu względem innych pomieszczeń sfery dziennej. Zwykle w domach jednorodzinnych ma powierzchnie 35-40 m 2. Jednak jeżeli łączymy go z jadalnią i kuchnią może być mniejszy, bo zyskuje na powierzchni przyległego pomieszczenia. Salon 25 m2 z jadalnia 15 m 2 to już 40 m 2. Może go powiększyć otwarty hol. W dużym reprezentacyjnym domu salon może mieć nawet 50 – 60 m2

Stół w salonie czy osobna jadalnia?

W reprezentacyjnych i tradycyjnym domu funkcje sfery dziennej są zazwyczaj rozdzielone. Zamknięta kuchnia, jadalnia i salon stanowią osobne pomieszczenia. Wadą jadalni może być dla niektórych to , że nabiera charakteru oficjalnego „ świątecznego” Na co dzień może być rzadko używana bo w kuchni i tak trzeba urządzić dodatkowe miejsca do spożywania posiłków. Wady tej nie ma usytuowanie stołu w wyraźnie wydzielonym lecz otwartym aneksie. Najlepiej gdy to miejsce wynika z ukształtowania przestrzeni salonu. Bardzo dobry pod tym względem jest plan w kształcie litery L. Dzięki temu jadalnia ma swoją wydzielona przestrzeń a przylegająca do niej otwarta kuchnia nie jest widoczna z głębi salonu. Układ sprzyja podziałowi salonu na strefy: wypoczynkową, jadalnią, kuchenną. Jednocześnie całe wnętrze jest jednoprzestrzenne dzięki czemu poszczególne pomieszczenia mają mniejsze wymagania powierzchniowe – salon zyskuje dzięki sąsiedztwu jadalni i odwrotnie. Zdecydowane połączenie salonu i jadalni kusi, by zrezygnować ze stolika śniadaniowego w kuchni W ten sposób Duzy stół rodzinny ozywa i staje się jednym z centrów życia w salonie. Zapewnia kontakt wszystkich domowników, nikt nie jest odizolowany w kuchni, a jedząc kolacje można zerkać na telewizor. Czasami taki stół jest także miejscem odrabiania lekcji – dzieci mimo posiadania własnych pokoi wola być  z rodzicami.

Ustawienie stołu w salonie w sąsiedztwie mebli wypoczynkowych wymusza tez czasem mała powierzchnia domu. Powoduje to pewne niedogodności i problemy w aranżacji wnętrza. W takiej sytuacji często korzystnym rozwiązaniem jest zamkniecie kuchni. Dzięki temu stół i krzesła zyskują ścianę na tle której dobrze się komponują a widok kuchennego rozgardiaszu nie zakłóca atmosfery salonu. Stół powinien znaleźć się jak najbliżej wejścia do kuchni a w niej samej potrzebny będzie stolik śniadaniowy.

Sferę wypoczynku i jedzenia możemy także wydzielić za pomocą zabudowy meblowej. Wystarczą do tego czasami niewysokie meble kredens fragment ściany. Miejsce jadalni może wyznaczyć także innym ukształtowaniem sufitu lub odmiennym wykończeniem podłogi.

Salon z jadalnią, kominek, kamień ozdobny

Jakie drzwi na taras?

Najpopularniejsze są drzwi dwuskrzydłowe z ruchomym słupkiem. Zanim się je zamówi trzeba zdecydować które ze skrzydeł ma mieć klamkę – to przez nie przede wszystkim będzie się można dostać na taras. Drugie skrzydło nie ma klamki i otwiera się je, zwalniając zaczep na ruchomym słupku. Każdy ze skrzydeł może mieć szerokość do 160 cm, dzięki czemu po otwarciu drzwi można uzyskać szerokie otwarcie na taras. Jednak nie warto wybierać zbyt szerokich skrzydeł, ponieważ otwierają się do środka i zajmują dużo miejsca w pomieszczeniu. Do bardzo szerokich otworów warto wybrać drzwi harmonijkowo – przesuwne. Ich zaletą jest przede wszystkim możliwość złożenia fragmentu ściany, dzięki czemu znika granica miedzy salonem a tarasem. Drzwi mogą mieć od trzech do ośmiu skrzydeł szerokości 50 – 90 cm. Po złożeniu co prawda zmniejszają nieco światło otworu ale za to tylko nieznacznie ograniczają przestrzeń w pomieszczeniu. Aby dostać się na taras wystarczy otworzyć jedno skrajne skrzydło. Jeśli duże przeszklenie ma przede wszystkim umożliwiać kontakt wzrokowy z ogrodem i domownikom nie zależy na szerokim przejściu na taras, mogą wybrać dwuskrzydłowe drzwi przesuwne . Jedno ze skrzydeł jest nieruchome a drugie przy otwarciu przesuwa się na nie. W pełni otwarte skrzydło nie ogranicza poruszania się w bezpośrednim sąsiedztwie drzwi.

Zobacz więcej o aranżacji salonu z kuchnią

Urządzanie salonu zdjęcia


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *