Kuchnia otwarta czy zamknięta

To ważny wybór, bo mocno związany ze sposobem życia rodziny. Kuchnia zamknięta respektuje tradycyjny podział pomieszczeń; jest miejscem pracy, pełni funkcje pomocnicze. Dzięki niej salon może być w pełni reprezentacyjnym pomieszczeniem

Kuchnia otwarta odpowiada innemu, dziś coraz bardziej powszechnemu trybowi życia. Jej podstawową zaletą jest to, że przygotowywanie posiłków odbywa się w przestrzeni wspólnej, wieć nie oznacza oddzielenia jednej osoby od reszty domowników.

Kuchnia zamknięta może być mniej reprezentacyjna  (urządzając ją, mamy większa swobodę wyboru mebli), a bardziej funkcjonalna (można w niej umieścić więcej szafek). Z salonu nie widać pojawiającego się bałaganu, garnków lub spożywczych półfabrykatów. Łatwiej tez zapanować nad zapachem.

W domach o tradycyjnym układzie pomieszczeń, z wydzieloną dużą kuchnią, kierujemy się w stronę projektów klasycznych i stylowych. Tam gdzie kuchnia otwarta, warto stosować śmielsze, nowocześniejsze rozwiązania.

Pod względem aranżacji wnętrza kuchnia otwarta wymaga większej dyscypliny. Jej układ i rozmieszczenie urządzeń muszą uwzględniać to, że łączy się z pokojem lub jadalnią. Często wymaga to niestandardowych rozwiązań. Meble, materiały  oraz kolorystykę trzeba dostosować do urządzenia pomieszczenia, na które się otwiera. Z drugiej strony jednak dobrze zaprojektowana otwarta kuchnia uatrakcyjni jego nowoczesna przestrzeń.

Na decyzję – kuchnia otwarta czy zamknięta – mogą wpłynąć warunki przestrzenne. Kuchnia zamknięta powinna być duża, na otwarta wystarczy mniej miejsca. Dzięki otwarciu na salon kuchnia, nawet niewielka, sprowadzona do aneksu, przestaje być problemem

 


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *