Hol, korytarz, schody – dobrze urządzone wejście w domu

Dobrze urządzone wejście okazuje się równie ważne jak aranżacja salonu. Hol powinien nas pięknie witać, korytarze prowadzić, schody unosić w górę. Wygodna komunikacja decyduje o codziennym komforcie domowników.

Aranżacja holu i sieni powinna odbiegać od sposobu urządzania pozostałych pomieszczeń. Wejście do domu ma być wstępem do tego, co czeka nas w środku. Natomiast schody powinny być nie tylko ładne, ale również wygodne i solidnie wykonane.

Strefa wejściowa

Składa się zwykle z przedsionka i holu. Znalezienie właściwych relacji  między nimi nie jest proste. Musimy zdecydować, gdzie zmieniamy okrycia, zdejmujemy lub zakładamy buty, jak będziemy witać gości. Warto sobie uświadomić, że przywitanie i odebranie ubrań od znajomych to spotkanie w jednym pomieszczeniu kilku osób wykonujących obszerne ruchy.

Hol w domu jest jak główny plac w mieście. Tu krzyżuje się ruch wszystkich domowników. Ważny jest ład, swoboda poruszania się i reprezentacyjny wygląd. Regularny kształt, osie widokowe i kompozycyjne nadadzą mu rangę i zapewnią dobre pierwsze wrażenie.

Trzeba tu gdzieś umieścić szafę a najlepiej choćby minimalną garderobę i znaleźć dobre miejsce na lustro, które pozwoli nam się przejrzeć przed wyjściem

Przedsionek

Jest pierwszym pomieszczeniem do którego wchodzimy z zewnątrz. Nazywa się go także sienią lub wiatrołapem. Jeżeli nie jest zbyt małe, najczęściej właśnie tu , a nie w holu zakładamy wierzchnie okrycie i witamy gości. Dlatego optymalna sień jest obszerna, z przylegającą garderobą na ubrania wierzchnie i buty. Czasami optymalne rozwiązania nie są jednak możliwe. Jeżeli w domu jest tylko mały wiatrołap, pozostawmy mu jedynie funkcję łapacza przeciągów ale postarajmy się go połączyć wizualnie z holem. Najlepiej to zrobić za pomocą drzwi z doświetleniami – dzięki nim hol nabiera przestrzeni a wiatrołap nie jest zamknięty i ciasny. Taka sytuacja kusi oczywiście to zrezygnowania z wiatrołapu. Wchodzimy wtedy od razu do reprezentacyjnego holu. Jest jedno ale – lekceważymy przepisy i narażamy wnętrze na napływ chłodnego powietrza. Recepta na aranżacje sieni jest prosta. Na wprost przejście z holu z przeszklonymi drzwiami, na ścianie poprzecznej lustro a na drugiej – wejście do garderoby lub wbudowana szafa.

Hol

Reprezentacyjny charakter holu najlepiej podkreśla uporządkowany układ. Od razu powinno być jasne, który kierunek jest istotny ,które wejście jest najważniejsze.  Stojąc w holu nie możemy mieć wątpliwości, gdzie jest salon a gdzie wyjście z domu. Krzyżowanie osi widokowych i kompozycyjnych w holu warto podkreślić specjalnym oświetleniem lub wykończeniem podłogi czy sufitu. Wielość  funkcji holu powoduje pojawienie się w nim rozmaitych pomieszczeń a także szaf i schowków. Jeżeli to możliwe postarajmy się zmniejszyć ich liczbę. Kuchnia może być otwarta, wejścia do mniej ważnych pomieszczeń można ukryć. Zadbajmy także o to aby najważniejsze drzwi były właściwie wyeksponowane i nie sąsiadowały ze skromnymi drzwiczkami do schowka

Postarajmy się tej części domu zapewnić naturalne oświetleni. Półmrok potrafi zniweczyć nawet najbardziej wyszukane rozwiązania. Dlatego warto szklić drzwi wejściowe, wzbogacać je, doświetlać, wpuszczać światło na schody, szeroko otwierać hol na salon czy jadalnie.

Aranżacja przedpokoju, szafa z lustrem, komoda
Aranżacja przedpokoju

Korytarz

Stanowi komunikacyjne przedłużenie holu więc powinien być zadbany i podobnie wykończony. Jeżeli w korytarzu jest miejsce na szafy czy półki, to nie ma kłopotu – dodatkowa funkcja wystarczająco je urozmaica. Co zrobić jeśli korytarz jest długi i do tego ciasny?

Najprostszy sposób to rozbicie powierzchni ściany na mniejsze pola za pomocą pilastrów, wnęk czy rowków. Zróżnicowanie grubości ściany nawet w zakresie kilku centymetrów pozwoli podzielić ścianę na pola. W płytkich wnękach możemy zawiesić obrazki czy zdjęcia podświetlić je i zamiast nudnego korytarza mamy ciekawą przestrzeń. Istotne jest też oświetlenie. W wąskim korytarzu rozmieszczone rytmicznie punktowe lampy na suficie podkreślają długość i jednostajność. Kinkiety na ścianach zmieniają to wrażenie rozbijając płaszczyznę ściany.

Schody we właściwym miejscu

Powinny się znajdować w strefie komunikacyjnej czyli w holu albo korytarzu. Mogą się znaleźć w salonie ale jedynie w mieszkaniach dwupoziomowych i małych domach. Owszem – są elementem dekoracyjnym i urozmaicającym wnętrze ale kierowanie komunikacji przez salon jest niedobre ponieważ narusza podział na strefę ogólną i prywatną. Schody powinny stanowić naturalna barierę pomiędzy nimi. Tylko w szczególnych przypadkach zależy nam na tym , żeby nie dzieliły na przykład kiedy prowadzą na antresolę należącą do części dziennej

W zgodzie z funkcją

W ekskluzywnych domach czasami powstają schody iście carringtonowskie, pałacowe – bogato zdobione i obszerne. Warto jednak pamiętać , ze w prawdziwych pałacach takie schody prowadziły na główny kondygnację. We współczesnych domach jest inaczej to parter jest najważniejszy a na piętrze lub poddaszu są sypialnie i łazienki. Ogromne wyeksponowane schody w domu jednorodzinnym są w sprzeczności z funkcją – służą przecież na co dzień tylko kilku domownikom i prowadza do prywatnych pomieszczeń. Oczywiście domy jednorodzinne mogą być duże a prestiż też się liczy. Zachowajmy jednak właściwą proporcje. W eleganckich domach należy unikać łączenia schodów reprezentacyjnych z wejściem do piwnicy. Takie schody lepiej zaplanować w innym miejscu

Jak się patrzy

Wybierając materiały i sposób wykończenia warto uwzględnić to z której strony będą najczęściej oglądane i na jakim tle zostaną wyeksponowane. W schodach na które patrzymy wprost nie widać boku biegu z jego charakterystycznym schodkowych rytmem. Warto więc wyróżnić stopnie na przykład przez wyraźne cofniecie podstopnicy i wyeksponowanie noska. Ciekawy efekt daje też zróżnicowanie kolorów stopnia i podstopnicy. W schodach oglądanych głównie z boku możemy mocno zaznaczyć łamaną linie stopni. Daje to geometryczny plastycznie ciekawy efekt i pasuje do wnętrz nowoczesnych w których królują linie i Katy proste.  Bok otwartego biegu schodów może być też zakryty ścianką której ukształtowanie daje bogate możliwości ciekawych rozwiązań dopasowanych do charakteru wnętrza. Schody usytuowane na wprost na tle okna są słabo widoczne  – światło dzienne jest na tyle intensywne , ze widzimy tylko ich zarysy . Jeżeli widok za oknem jest urozmaicony Wszystko to razem z prętami balustrady tworzy bałagan kresek , krawędzi, świateł i cieni. Bezpieczniej gdy schody biegną wzdłuż przeszklonej ściany – wtedy są dobrze oświetlone i ciekawie wyglądają

Schody drewniane lub żelbetonowe

Żelbetonowe powstają na etapie prac konstrukcyjnych i są wykonywane w stanie surowym. Można wiec wchodzić po niewykończonych schodach w trakcie dalszych prac a koszt robocizny nie jest wysoki. To schody masywne, stabilne , ogniotrwałe, godne polecenia jako standardowe rozwiązanie . Można je wykończyć później tak że inwestor ma czas na zastanowienie i wybór materiałów. Możliwości jest wiele więc możemy dostosować sposób wykończenia do swoich możliwości finansowych. Drewniane budowane przez stolarza lub metalowe są przede wszystkim lżejsze. Mogą być ażurowe – ze stopniami opartymi na dwóch belkach jednej belce lub zamocowane między belkami. Pozwalają na więcej inwencji w kwestii usytuowania , mocowania czy układu. Jest to dobre rozwiązanie jeżeli mają stanowić element dekoracji, Zwykle są droższe od żelbetonowych. Jakość schodów betonowych powstających w trakcie budowy zależy od umiejętności wykonawcy. Stolarz okładający schody drewnem jest o wiele bardziej dokładny, dzięki czemu surowe schody nabierają koniecznej we wnętrzu klasy i jakości . Schody drewniane budowane przez stolarza czy metalowe zamawiane w firmie z natury rzeczy mają te cechy.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *