Jak dobrać okap kuchenny?

Jego zadaniem jest usuwanie z pomieszczenia zapachów i nadmiaru wilgoci powstających podczas gotowania. Może działać jako wyciąg lub pochłaniacz

W pierwszym przypadku musi być podłączony do osobnego przewodu kominowego. Natomiast pochłaniacz pracuje w obiegu zamkniętym – powietrze z kuchni oczyszcza się, przepływając przez zamontowany w nim filtr i wraca do pomieszczenia. Większość okapów ma obie funkcje.

Wyciągu nie powinno instalować się w kuchni, w której znajduje się kocioł lub podgrzewacz gazowy z otwartą komorą spalania, kominek lub koza, ponieważ w szczelnym domu wyciąg może odwrócić ciąg w kominie i spowodować zasysanie spalin do wnętrza. Uwaga! Salon z otwartą kuchnią należy traktować jako jedno pomieszczenie.  Najlepiej jak w kuchni są dwa przewody wentylacyjne. Jeśli będzie jeden i zdecydujemy się na kuchenkę gazową i okap, pozbawimy pomieszczenia wentylacji grawitacyjnej. Wtedy wylot z okapu trzeba będzie wyprowadzić przez ścianę zewnętrzną i zakończyć klapą zwrotną. Wyciągi i pochłaniacze można stosować w domach z wentylacją mechaniczną.

Wydajność okapu dopasowuje się do wielkości pomieszczenia, w którym będzie pracował. Zaleca się, aby możliwa była sześciokrotna wymiana całego powietrza w pomieszczeniu w ciągu godziny. Żeby obliczyć wymaganą wydajność okapu, należy jego kubaturę pomnożyć przez sześć.

Okapy kominowe

Okapy kominowe wiesza się na ścianie nad kuchenką. Ich montaż polega na zamocowaniu rury doprowadzającej brudne powietrze do kanału wentylacyjnego, osłonięciu jej panelem i podłączeniu okapu do prądu.

Okapy wyspowe


Okapy wyspowe montuje się nad wyspą, a przewody wentylacyjne i elektryczne, które muszą być wyprowadzone bezpośrednio nad nimi, ukrywa się w suficie podwieszanym.

nowa kuchnia, wyspa, okap w blacie, zlew na wyspie, meble kuchenne

Okapy do zabudowy

Okapy do zabudowy mogą być częściowo widoczne lub ukryte. Te ostatnie montuje się w dnie szafki wiszącej albo za frontem kuchennym. Oryginalnym rozwiązaniem są okapy przeznaczone do zabudowy w ścianie nad blatem kuchennym.

meble kuchenne, szare, podłoga drewniana, klinkier, okap podszafkowy/teleskopowy

Niedawno pojawiły się okapy szczelinowe – bardzo dekoracyjne i chętnie instalowane w kuchniach otwartych.

Okapy skośne to ostatnio najmodniejsza wersja okapów kuchennych
Okapy skośne to ostatnio najmodniejsza wersja okapów kuchennych

Okapy zasilane są prądem o napięciu 230 V, więc w ich pobliże trzeba doprowadzić instalację elektryczną z gniazdem


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *