Aranżacja łazienki – zasady urządzania w dobrym stylu

Ładna i wygodna łazienka zapewni nam codzienną dawkę komfortu. Warto ją urządzić w niepowtarzalny sposób. Wybieramy ulubione kolory, materiały i wzory.

Wybór materiałów

Ściany i podłogi mogą być wykończone na wiele sposobów, ale najbardziej praktycznym i najczęściej stosowanym materiałem są płytki ceramiczne. Jest ich tyle, że na dobra sprawę nikt nie jest w stanie się w tej rozmaitości połapać. Nie ma sensu liczyć na to , że obejrzenie setek wzorów rozjaśni nam w głowie. I tak nie będzie wiadomo co wybrać. Jak z tego wybrnąć?

Na początek możemy na przykład wyeliminować wszystkie wzory imitujące kamień, różne rozmazane pseudomarmury, a skupić się na szukaniu ciekawych kolorów, faktur i kształtów.

Dostosujmy pomysły do wielkości pomieszczeń, naszych możliwości i najważniejszych potrzeb. 

Niebanalny kolor to nie znaczy dziwaczny, jaskrawy. Jeżeli ciemny to w spokojnym odcieni, jeśli jasny to najlepiej czarodziejski zmieniający się pod pływem światła i w zestawieniu z innymi kolorami. Najlepsze są takie , które trudno określić, złożone z wielu barw o niskim nasyceniu.

Ciekawa faktura to niekoniecznie wgłębienia, nierówności bądź regularne plastyczne wzory. Powierzchnia płytki może być gładka gładkością lustra albo aksamitu, może być matowa, porowata, niemal szorstka. Każda faktura daje inne odbicie światła, a przez to inny efekt przestrzenny , inny klimat, wrażenie, odczucie.

Jeżeli zależy nam na oryginalnym efekcie wybierzmy płytki w kształcie wydłużonych prostokątów. Pamiętajmy jednak, że im bardziej oryginalne, tym mniej nadają się do wyłożenia całej łazienki. Sprawdzą się bardziej jako dekoracyjny dodatek. Najlepszym sposobem na urozmaicenie powierzchni jest łączenie różnych materiałów. Dzięki temu możemy wprowadzać ciekawe kontrasty między geometrycznym rytmem glazury a naturalnym, żywym rysunkiem drewna lub kamienia, między szorstkością gresu a metalicznym połyskiem stali. Bardzo dekoracyjna jest mozaika ze szkła weneckiego. Ciekawe są tez płytki kamienne – w standardowym formacie albo jako mozaika – bardzo dobrze komponują się z gresem o naturalnym wzorze i kolorze. Takie dodatki zastosowane zamiast fabrycznych ceramicznych dekorów sprawią, że łazienka będzie niepowtarzalna, a to jest wartość nie do przecenienia.

Rozplanowanie łazienki

Urządzenia łazienkowe można podzielić pod względem funkcji oraz wymiarów i miejsca montowania. Jedna grupę stanowią muszla ustępowa i bidet – urządzenia podobne i umieszczane na tej samej, niedużej wysokości. Druga to umywalki – sytuowane wyżej. Do trzeciej grupy należą wanna i natrysk.

Rozdzielenie pomieszczeń sanitarnych jest bardzo korzystne zarówno pod względem użytkowym jak i higienicznym


Zachowanie tego podziału to podstawowa dobrej aranżacji  łazienki. Najlepiej jeśli uda się umieścić sedes i bidet przy jednej ścianie, umywalki przy drugiej, wannę lub natrysk na trzeciej. Wszystkie te urządzenia spokojnie można ulokować przy pomieszczeniu 8 m2

W łazience małej , wąskiej lub o nieregularnym kształcie musimy szukać kompromisów. Więcej aranżacji stwarza łazienka duża, w której na przykład możemy usytuować wannę tak aby mieć do niej dostęp z trzech stron. Można także wolnostojącymi ściankami wydzielić aneksy bądź sedes i bidet schować we wnęce. Zastosowanie sfer dobrze wpływa na funkcjonalność i urozmaica przestrzeń.

 Efektowne wyposażenie

Obecnie niemal wszystkie urządzenia sanitarne sa estetyczne i eleganckie. Wiele wzorów ceramik i armatury firmowanych jest nazwiskami znanych designerów. Do estetycznego wyglądu łazienki przyczynia się także system podwieszania ceramiki sanitarnej na stelażach. Muszla bez widocznego zbiornika ma prostszą formę, jest mniejsza i ładniejsza. Sedes i bidet na stelażu to rozwiązanie higieniczne i wygodne a mechanizm spłukujący działa zazwyczaj cicho i bez problemów

Pamiętajmy o ergonomicznym rozmieszczeniu haczyków, wieszaków, podajników papieru, półek na mydło i szampon pod natryskiem oraz przy wannie. Bez tego nawet w pięknej łazience nie poczujemy się komfortowo.

Umywalka wraz z blatem, szafką , pólkami lub wnękami na kosmetyki a przede wszystkim dekoracyjnym i dobrze oświetlonym lustrem jest najatrakcyjniejszym elementem łazienki. Dlatego powinna się znaleźć na wprost wejścia. Możemy śmiało zabudować całą ścianę nad umywalka , robiąc w niej wnęki na półki. Zamknięte szkłem matowym , atrakcyjnie oświetlone, wyglądają lepiej niż szafki a z powodzeniem pełnią ich funkcję nie zajmując przy tym miejsca. Lustro i jego oprawa to tez pole do popisu. Czasami wystarczy prosty pomysł, aby uzyskać rewelacyjny efekt. Lustro wklejone między płytki i sięgające do sufitu wypełniające wnękę nad umywalką albo przylegające do narożnika daje sukcesywne  złudzenie powiększenia przestrzeni.

Natryski to obecnie wydzielone szkłem części łazienki. Ściany kabiny są najbardziej eleganckie, gdy ich prawie nie widać. Warto wykosztować się na nowoczesne systemy z dyskretnymi profilami konstrukcyjnymi i przejrzystymi przeszkleniami. Jeżeli mamy taka możliwość, instalujmy brodziki płaskie, lezące bezpośrednio na posadzce. Wyglądają świetnie i są wygodne.

Styl

Wiele wzorów ceramiki sanitarnej , armatury i akcesoriów jest podporządkowanych ogólnej, neutralnej stylistyce ale są tez charakterystyczne i od razu narzucające styl.

Należy stosować pasujące do siebie modele. Serie ceramiki obejmują umywalki, muszle i bidety. natomiast wannę / brodzik zazwyczaj trzeba dobrać oddzielnie z oferty innego producenta. Zatem kupując nowoczesną kanciasta ceramikę poszukajmy równie prostej wanny i płaskiego brodzika. Do klasycznej umywalki dobierzmy wannę o podobnym kształcie i profilu

Do ceramiki musi pasować tez armatura. Nowoczesna, prosta – do modnej ceramiki o geometrycznych kształtach, staroświeckie krany – do stylowych umywalek. Niekoniecznie wybierajmy to, co w danej chwili jest najmodniejsze. Im armatura ma gorętszy wzór tym szybciej stanie się niemodna

Istotnym sygnałem informującym o charakterze wnętrza jest również lustro wraz z oprawą. Duże prostokątne poziome i wstawione pomiędzy płytki pasują do nowoczesnych łazienek. Niekiedy dobry efekt przynosi otoczenie go ramą z dekorów. Lustro może mieć także prosta albo bogato zdobiona drewnianą ramę.

Ważne dla określenie stylu są też meble. Nowoczesne wzory ceramiki wymagają prostych szafek z gładkimi drzwiczkami pokrytymi fornirem. Często w ich otoczeniu pojawia się również szkło, stal nierdzewna, aluminium. Modele bardziej klasyczne to meble z drzwiczkami z ramką i filongiem, frezowanymi dekoracyjnie krawędziami.

Aranżacja łazienki


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *