Nowa kuchnia – jak ją urządzić, jakie meble kuchenne wybrać, na co zwrócić uwagę

Kuchnia jest bardzo ważnym pomieszczeniem w każdym domu. Niezależnie od tego czy korzystać z niej będzie singiel czy cała rodzina powinna ona być urządzona w funkcjonalny sposób. Planując urządzenie nowej kuchni lub remont już istniejącej przemyśleć należy kilka kwestii. Ważne będzie określenie ile miejsca potrzebujemy na przechowywanie zapasów żywności oraz sprzętu kuchennego (to z kolei zależy od ilości osób z niej korzystających oraz przyzwyczajeń dotyczących częstotliwości robienia zakupów a także od tego czy lubimy gotować i posiadamy dużo przyborów i akcesoriów kuchennych). Ważnym elementem planowania kuchni jest wyznaczenie powierzchni przeznaczonej do przyrządzania posiłków, zadbać należy o wystarczającą ilość blatów roboczych. W zależności od wielkości pomieszczenia i oczekiwań domowników zaplanować można w kuchni stół, wyspę kuchenną lub barek – idealne miejsce na wspólne śniadanie czy poranną kawę albo przygotowywanie kolacji razem z przyjaciółmi. Jeśli kuchnia nie jest duża warto przemyśleć na czym nam najbardziej  zależy, czy możemy zrezygnować np. z dużej lodówki albo zmywarki czy płyty grzejnej na rzecz mniejszego sprzętu a zaoszczędzoną w ten sposób przestrzeń przeznaczyć np. na stół lub dodatkową szafkę do przechowywania.

kuchnia z wyspą, zlew na wyspie, płyta indukcyjna na wyspie


Kolejną sprawą jest określenie stylu pomieszczenia. Powinien on pasować do pozostałych pomieszczeń w domu i tworzyć z nimi spójną całość. Podstawowym podziałem stylu wnętrza jest podziała na pomieszczenia klasyczne i nowoczesne. Styl klasyczny charakteryzuje się naturalnymi materiałami, np. drewnem o różnej kolorystyce połączonym z kamieniem, zdobieniami frontów i uchwytów, natomiast styl nowoczesny to proste bryły mebli o geometrycznych uchwytach lub zupełnie pozbawione uchwytów, aluminium, szkło. W kuchniach w klasycznym stylu świetnym dodatkiem będą stare moździerze lub młynki, obrusy. Kuchnia nowoczesna to zarówno meble utrzymane w jednej kolorystyce, np. bieli lub łączenia intensywnych barw, np. czerni i czerwieni, szarości i pomarańczy. W przypadku kuchni nowoczesnej ograniczeniem w doborze materiałów i kolorów jest tylko nasza wyobraźnia.

nowa kuchnia, wyspa, okap w blacie, zlew na wyspie

Ważnym aspektem będzie zaplanowanie wyposażenia szafek. Na rynku dostępnych jest wiele systemów, koszy, wkładów i organizerów mających na celu ułatwienie nam codzienne korzystanie z kuchni.

kuchnia, wyspa, barek, dwa okna, drewno, blat kamienny

Istotna sprawą zarówno w kuchni klasycznej jak i nowoczesnej będzie odpowiedni dobór oświetlenia. Pamiętać należy nie tylko o górnym oświetleniu, równie ważne będzie oświetlenie stref pracy, a miłym akcentem wpływającym na atmosferę wnętrza będzie montaż oświetlenia dekoracyjnego.

Zdjęcia kuchni


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *