Opłaty za prąd, a sprzęt AGD

W ostatnim dziesięcioleciu zużycie prądu w polskich domach wzrosło o 40 %. Dlaczego tak się stało? Głównym powodem jest większa ilość sprzętu AGD w naszych kuchniach. Oto kilka prostych rozwiązań pozwalających na skuteczne obniżenie rachunków za energię elektryczną.

Odświeżanie z głową

Decydując się na zakup okapu warto wybrać taki, który nie tylko usuwa nieprzyjemne zapachy ale również bakterie, grzyby i wilgoć. Zwrócić uwagę powinniśmy na parametry dotyczące wydajności i głośności pracy. Równie ważna powinna być informacja dotycząca poboru mocy. Ekspert firmy Ciarko- Kamil Machura wyjaśnia- pobór mocy w standardowych  okapach, które są dostępne na rynku wynosi 50 W natomiast okapy Hydria, Illumia i Magnus pobierają tylko 8W. Zakładając, że z okapu korzysta się przez około dwie godziny dziennie, roczne zużycie energii wynosi odpowiednio: dla typowych okapów 36 kWh a dla okapów Ciarko Design – 5,84 kWh. Dalej ekspert tłumaczy „Przyjmuje się, że 1 kWh zużytej energii, pochodzącej z elektrowni węglowej, odpowiada emisji 1 kg CO2 do atmosfery. Wybierając okapy Ciarko Design ograniczamy zużycie energii, a także przyczyniamy się do ograniczenia tej emisji o ponad 30 kg”

kuchnia biała, czarna, wyspa kuchenna, hokeryT-Line 10 W Ciarko Design
T-Line 10 W Ciarko Design

Oszczędne chłodzenie


Lodówka jest jednym z tych urządzeń, które pracują przez cały czas i  zużywają najwięcej energii elektrycznej. W związku z tym wielkość lodówki powinna być dostosowana do potrzeb rodziny. Pamiętając, że im większa chłodziarka tym więcej zużywa prądu kupując ją zwróćmy uwagę na klasę energetyczną. Symbol A+++ oznacza sprzęt zużywający najmniej prądu, w dalszej kolejności jest sprzęt oznaczony symbolami A++, A+, A, B. Czynnikiem wpływającym na zużycie energii elektrycznej jest odpowiednie ustawienie lodówki, miejsca w których panuje wysoka temperatura np. dobrze nasłonecznione czy obok grzejnika spowodują, że lodówka będzie zmuszona do pracy na większych obrotach a co za tym idzie zużyje więcej energii.

Pieczenie

Piekarnik również jest urządzeniem zużywającym dużo energii elektrycznej. Także w tym przypadku zwróćmy uwagę na klasę energetyczną kupowanego sprzętu. Podczas pieczenia nie otwierajmy go zbyt często ponieważ wtedy ucieka nam sporo wyprodukowanej energii. Innym sposobem będzie wyłączenie urządzenia kilka minut przed zaplanowanym końcem pieczenia. Energia elektryczna nie będzie już pobierana natomiast piekarnik zatrzyma skumulowane ciepło.

kuchnia, czarna lodówka, wyspa czarna, blat drewno Aranżacja Citro X W Ciarko Design
Aranżacja Citro X W Ciarko Design

Kuchenka

Kuchenki gazowe są coraz częściej zastępowane przez kuchenki elektryczne idealnie wpasowujące się w aranżacje nowoczesnej kuchni. Jednak energia elektryczna jest droższa niż gaz może więc warto zastanowić się nad możliwością zakupu kuchenki z płyta indukcyjną, która skraca czas gotowania i zużywa mniej prądu. Jej cecha jest również to, że zaczyna działać w momencie, gdy postawiony zostaje na niej garnek. Kolejna kwestią jest używanie pokrywek. Dzięki nim można dodatkowo skrócić czas gotowania a przez to skróci się czas pobierania energii elektrycznej.

Drogi wrzątek

Czajnik elektryczny zdecydowanie skraca czas gotowania wody, jednak z drugiej strony ma wpływ na wysokość naszych rachunków za prąd. Kupując czajnik elektryczny warto wiedzieć, że te wykonane ze stali są nieco droższe ale dłużej utrzymują temperaturę wody niż te wykonane ze sztucznych tworzyw. Pamiętać należy im większa moc tym szybciej zagotowana będzie woda ale zużyta ilość energii również będzie większa, dlatego zalecane jest kupno czajnika pracującego z mocą około 2000W. Jeśli będziemy gotować tylko tyle wody ile potrzebujemy, skrócimy czas pracy czajnika zużywając mniej energii elektrycznej.

Mała dioda – duży koszt

Pamiętajmy o wyłączaniu urządzeń, z których nie korzystamy. Urządzenia działające w trybie STAND BY pobierają energię, dlatego warto rozważyć montaż listwy zasilającej. Jednym przyciskiem wyłączymy wszystkie urządzenia, z których nie chcemy korzystać.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *