Dobór kolorystki kuchni i mebli kuchennych

Każdy kto remontuje lub urządza nową kuchnię dochodzi do momentu gdy dobór kolorystyki w kuchni staje się głównym tematem. Przed podjęciem ostatecznej decyzji w sprawie kolorów warto zadać sobie kilka pytań i znaleźć na nie odpowiedzi. Przede wszystkim należy ustalić kto będzie zaangażowany w tą decyzję. Tylko jedna osoba a może więcej? Wszystkie osoby powinny współpracować ze sobą i wybrać najlepsze rozwiązanie. Określić należy preferencje, najlepiej by osoba, która spędza najwięcej czasu w kuchni podjęła ostateczną decyzję. Wynik końcowy powinien zadowolić wszystkich domowników.

kuchnia biała, barek, wyspa, lodówka side by side, dwa okna

Odpowiedź na pytanie jaki klimat chcesz osiągnąć np. nowoczesny, ciepły i przytulny pozwoli określić kierunek poszukiwań kolorystyki. Kolory beżowe, odcienie żółtego pozwolą osiągnąć atmosferę przytulności natomiast nowoczesna kuchnia będzie utrzymana w jednolitych raczej chłodnych odcieniach o prostych liniach.

Kolejną sprawą jest rozmiar kuchni. W mniejszych lepiej sprawdzą się jasne kolory, jeśli dodatkowo będą one w połysku stworzą wizualny efekt powiększenia wnętrza. Większe pole manewru istnieje w przypadku dużych kuchni. Tu ogranicza nas tylko wyobraźnia oraz dopasowanie do designu całego domu.


kolorystyka mebli kuchennych, kuchnia biała, barek, dwa okna

Popularne typy kolorystyki

Kuchnia w stylu tradycyjnym opiera się na naturalnych materiałach. Przeważa w niej drewno w różnych odcieniach z dodatkiem np., naturalnego kamienia. Tu będą pasowały beże, biel, odcienie jasnego żółtego.  Kuchnia w stylu angielskim to jasna kolorystyka, głównie biel, dodatki mogą być wykonane np. z mosiądzu. W takim wnętrzu bardzo łatwo stworzyć wrażenia ciepła i przytulności. Wpływ na to mają dodatki, między innymi zioła umieszczone w doniczkach czy serwety na stole. Ważny również będzie ciepły odcień światła.

kuchnia biała, Meble kuchenne białe, wnętrze farba Benjamin moore, barek

Kuchnia nowoczesna nie tworzy właściwie żadnych ograniczeń. Kolorystyka obejmuje właściwie wszystkie możliwe kolory od bieli przez zieleń, fuksję, czerwień po czerń. W nowoczesnych kuchniach znaleźć można również dużą ilość elementów wykonanych ze stali czy aluminium. Dekoracje ograniczane są zazwyczaj do minimum ponieważ design ma być czytelny, prosty i czysty.

O ile poświęcimy trochę czasu, dobór kolorystyki w kuchni nie będzie trudną sprawą, a nasza kuchnia będzie cieszyła nasze oczy.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *