Co na ścianie? Jaką tapetę wybrać.

Bogata gama wzorów tapet na rynku oraz najnowocześniejsze techniki drukarskie sprawiają, że tapety stały się towarem ekskluzywnym. Dzięki zastosowaniu we wnętrzu tapety można stworzyć w nim niepowtarzalną aranżację oraz wpłynąć na optyczne powiększenie lub pomniejszenie pomieszczenia. Wśród zalet tapet można wspomnieć między innymi to, że z łatwością ukrywają wszelkie niedoskonałości powierzchni ściany takie jak nierówności czy smugi. Tapety również zabezpieczają ściany przed zabrudzeniem. W ofercie producentów znaleźć można tapety ognioodporne, zabezpieczające przed roztoczami, wilgocią czy grzybami a także takie, które tłumią dźwięki. Jakiś czas temu do kupienia były tylko tapety papierowe, obecnie dostępne są tapety o niezliczonej ilości wzorów o wysokiej jakości.

sypialnia, tapeta, łóżko, szafki nocne drewniane
Tapeta w sypialni

Rodzaje tapet

Tapety można podzielić na dwie grupy: tłoczone- z fakturą oraz gładkie, wśród nich wyróżnić można:

Papierowe – gładkie lub tłoczone. To najtańszy rodzaj tapet jednak są one mało odporne na zabrudzenia oraz delikatne. Ich stosunkowo niewysoka cena pozwala na częstszą ich wymianę. Sprawdzą się w pokoju małych dzieci, które często ściany traktują jak kolejną powierzchnie do malowania.


Winyloweto tapety zmywalne i odporne na odbarwienia, ich wierzchnią warstwę stanowi winyl, który chroni przed mechanicznymi uszkodzeniami. Sprawdzają się jako dekoracja ścian pokojów, łazienek i kuchni.

Flizelinowe – Ich cechą jest wysoka odporność na zmywanie i odbarwienia spowodowane światłem, są trwałe i elastyczne.  Są szczególnie łatwe w układaniu. Nie kurczą się i nie rozciągają, nie potrzebny jest więc czas na zmiękczanie. Można zrywać je na sucho a na ścianie nie zostają pozostałości po tapecie.

Rafuzy– tapety do malowania. Można je wielokrotnie malować farbą akrylową albo emulsyjną.

Tapety z włókna szklanegoodporne na wszelkiego rodzaju zadrapania, otarcia, środki chemiczne, ogień a także wodę. Łatwe w utrzymaniu czystości, doskonale kryją niedoskonałości tynków oraz zabezpieczają przed ich pęknięciami. Ta tapeta pozwala ścianom „ oddychać”, dzięki czemu hamuje rozwój drobnoustrojów i roztoczy.

Fototapetycieszące się coraz większą popularnością zdjęcia pejzaży, roślin, zwierząt albo grafiki komputerowe. Zaletą jest możliwość zamówienia dowolnego wymiaru wydruku. Pozwalają na stworzenie oryginalnej aranżacji wnętrza.

Efektowne wzory, bogactwo kolorów w połączeniu z najnowszą technologia dają ogromny wybór najodpowiedniejszej tapety. Nawet najbardziej wymagające osoby znajdą rozwiązanie, które spełni ich oczekiwania.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *