Wystrój wnętrz, dodatki i detale

Kiedy urządzamy mieszkanie powinniśmy zwrócić uwagę nie tylko na styl, meble, dobór podłóg, kolorystykę ale również na detale, które nadają wnętrzu indywidualnego charakteru. Dodatki te nie tylko zdobią ale odzwierciedlają charakter właściciela, mówią o jego pasjach i decydują o atmosferze. Jak we wszystkim także w dekorowaniu dobrze zachować umiar. Sprawdzi się tu zasada „im mniej tym lepiej”. Dekoracja wnętrz to wszystkie techniki oraz materiały, które tworzą ostateczny wizerunek wnętrza. Wystarczy zmiana kilku detali by pomieszczenie nabrało nowego blasku. Często nawet nie zdajemy sobie sprawy jaki efekt można osiągnąć za pomocą kilku drobiazgów.

Kwiaty, rysunki, obrazy, świece, lustra to tylko kilka przykładów przedmiotów dekoracyjnych. Pamiętać należy, że każdy element musi pasować do całości, tworząc ją spójną.

Salon, szafka tv ikea, oświetlenie, kanapa narożna

Dekorując mieszkanie poświęćmy trochę czasu na spokojna zaplanowanie przestrzeni. Sprawdzi się trójkątne grupowanie przedmiotów. Zaczynamy on najwyższego przedmiotu, który stanowi szczyt trójkąta. Kolejne, niższe elementy ustawiamy po bokach wyższego.

salon, naroznik, podłoga drewniana, oświetlenie


Dobrze jest ustawiać nieparzystą ilość przedmiotów, nie jest to oczywiście obowiązkiem, natomiast lepiej prezentuje się układ nieparzysty. Symetria niekoniecznie będzie najlepszym rozwiązaniem. Puste miejsce z jednej strony świetnie skomponuje się z grupą przedmiotów ustawionych po drugiej stronie. Asymetria przyciąga spojrzenia.

Chcąc powiększyć optycznie wnętrze można wykorzystać lustra. Jeśli umieścimy je naprzeciwko okna odbijające się w nim światło słoneczne nada wnętrzu przyjemnego naturalnego oświetlenia. Lustro możemy kupić gotowe lub wybrać u szklarza odpowiedni jego rozmiar, kształt. Możemy wybierać z bogatej gamy ram oraz wykończeń brzegów.

Odpowiednio wyeksponowane dzieła sztuki, obrazy, grafiki czy fotografie z pewnością będą idealną ozdobą pomieszczeń. Najlepiej będą wyglądały w salonie ale niektóre można umieścić w kuchni( np. przedstawiające owoce, rośliny) lub w sypialni ( tu najlepszym miejscem będzie ściana nad zagłówkiem łóżka). Ustawione w sypialni świece nie tylko ozdobią wnętrze ale dodadzą niepowtarzalnej atmosfery. Świece aromatyczne wprowadzą nas w miły odprężający nastrój i wypełnią dom pięknym zapachem. Zwróćmy jednak uwagę by świece ustawić poza zasięgiem dzieci oraz w miejscach oddalonych od np. łatwopalnych tkanin.

salon, stolik kawowy, ściana z tv,

Wybierając rośliny pamiętajmy, że to żywe organizmy, o które należy dbać, uważać by niektórych nie narażać na zbyt silne światło słoneczne lub zbyt intensywnie podlewać, dobrać należy im odpowiednie miejsce oraz zapewnić potrzebną ilość wody i innych składników. Miejmy również na uwadze, że rośliny rosną i zmieniają się. Podobnie jak kwiaty cięte pozwalają nadać wnętrzu odrobiny świeżości jakiej nie zapewni żaden inny element dekoracyjny.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *