Sposoby na kamień w czajniku

W większości naszych domów w kranach płynie twarda woda. Twardość wody określa zawartość w niej jonów wapnia i magnezu  To właśnie ona odpowiada za tworzenie się kamienia w czajnikach, który nie tylko negatywnie wpływa na smak kawy czy herbaty ale również niszczy czajniki, skracając długość ich użytkowania. Problem ten dotyczy zarówno czajników elektrycznych jak i tradycyjnych. Zanim jednak wybierzemy się do sklepu w poszukiwaniu środka odka mieniającego wypróbujmy sprawdzone, tańsze i bardziej naturalne domowe sposoby.

Ocet

Do czajnika wlewamy ocet i wodę w równych proporcjach po czym gotujemy naszą miksturę i odstawiamy ją na godzinę. Aby pozbyć się nieprzyjemnego zapachu konieczne będzie dokładne płukanie i umycie czajnika oraz kilkukrotne zagotowanie wody.

Obierki ziemniaczane


Do czajnika wrzucamy obierki ziemniaków zalewamy wodą i gotujemy. Po zagotowaniu wylewamy wodę pozostawiając obierki i powtarzamy czynność dolewając nową wodę.

Sok z cytryny

Świetnie w roli odkamieniacza sprawdzi się sok z cytryny. Do czajnika wlewamy szklankę soku i pozostawiamy płyn na godzinę. Później należy czajnik dokładnie wypłukać.

Kwasek cytrynowy

Całe opakowanie kwasku cytrynowego zalewamy kilkoma szklankami wody, gotujemy i pozostawiamy na kilka godzin. Potem oczywiście czajnik należy wypłukać.

Soda oczyszczona

Kilka łyżek sody wsypujemy do czajnika, pozostawiamy na ok. kwadrans po czym usuwamy proszek i ze względu na zapach dokładnie myjemy czajnik.

Jak nie dopuścić do powstania osadu z kamienia w czajniku?

Jednym ze sposobów na uniknięcie kamienia w czajniku jest korzystanie z filtrów. Można wybierać z różnych ich rodzajów np. filtry mechaniczne, z aktywnym węglem czy z odwrócona osmozą. Można zamontować także filtry bezpośrednio na kran lub korzystać z tzw. dzbanków z filtrem, do których nalewamy wodę przed jej zagotowaniem w czajniku.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *