Projektowanie małej przestrzeni – mała kuchnia

Być może zastanawiasz się jak urządzić małą kuchnię. Niewielka przestrzeń tworzy pewne ograniczenia. Kluczem do zaprojektowania funkcjonalnej kuchni jest określenie naszych potrzeb oraz przełożenie ich na dostępną powierzchnię. Kuchnia jest obszarem roboczym przeznaczonym do przygotowywania posiłków dlatego największy nacisk kładzie się na jej użyteczność ale ważna jest również estetyka. W małej kuchni bardzo ważne jest przechowywanie, by nie tworzyć wrażenia bałaganu oraz miejsce do przyrządzania posiłków.

Mała kuchnia, czerwona, barek, hokery, fototapeta z trawą

Aby mała kuchnia nie wydawała się aż tak bardzo mała można zastosować kilka trików.

Wypierając styl nowoczesny o prostych, gładkich frontach najlepiej w połysku uzyskujemy optyczne powiększenie przestrzeni. Zbyt duża ilość zdobień na frontach nie tylko sprawia, że kuchnia wydaje się mniejsza, ale również przytłacza pomieszczenie oraz  jest trudniejsza w utrzymaniu czystości. Łatwiej jest umyć gładki front niż doczyścić wszystkie frezowania.

Kuchnia powinna być tak zorganizowana by jak najwięcej przedmiotów zostało ukrytych w szafkach. Duża ilość pozostawionych rzeczy na blatach roboczych stworzy wrażenie bałaganu i optycznie zmniejszy wnętrze.


W małej kuchni sprawdzą się kolory o chłodnej tonacji. Należy unikać łączenia zbyt dużej ilości kolorów. Nie oznacza to jednak, że mała kuchnia musi pozostać monochromatyczna. Intensywny akcent kolorystyczny nada pomieszczeniu charakteru i podkreśli całość.

Błyszczące powierzchnie frontów, przeszklone witryny, szkło na ścianie spowoduje, że odbijające się od tych powierzchni światło stworzy wrażenie większej powierzchni.

mała, wąska kuchnia, beż, fototapeta na ścianie, błyszczace fronty

Oświetlenie małej kuchni również może wpływać na jej optyczne powiększenie. Podświetlane półki, witryny i górne szafki korzystnie wpłyną na końcowy efekt.

Wybór sprzętu AGD do małej kuchni także jest ważnym elementem. Zastanowić należy się czy potrzebna będzie nam duża zmywarka, czy wystarczy mniejsza. Podobnie przemyśleć powinniśmy wielkość lodówki, płyty grzejnej oraz zlewozmywaka. Już na tych kilku elementach można zaoszczędzić sporo miejsca, wykorzystując je na przykład na potrzebny blat roboczy.

Mała kuchnia, wąska, fototapeta, jasne szafki, sufit podwieszany

Dobrze zaplanowana mała kuchnia może świetnie spełniać swoją funkcję. Można w niej także stworzyć miłą i przytulną atmosferę.

mała kuchnia, biała, czarne blaty, grafika na ścianie, fototapeta, sufit podwieszany z oświetleniem

Galeria małych kuchni

 


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *