Niewielka kuchnia, od projektu do realizacji

Większość osób ma do dyspozycji niewielką kuchnię. Jak ją urządzić by była funkcjonalna i ładna. Przede wszystkim zacząć należy od określenia potrzeb. Zastanowić należy się czy istnieje możliwość przesunięcia lub wyburzenia niektórych ścian. Po określeniu ile miejsca możemy przeznaczyć na kuchnię przejść należy do określenia naszych potrzeb. Tu pomocne mogą być odpowiedzi na pytania:

Czy kuchnia będzie przeznaczona dla rodziny czy dla singla. Czy często robimy zakupy czy sporadycznie – pomoże to określić ilość miejsca potrzebnego do przechowywania żywności

meble kuchenne białe, blat drewniany, witryny z szybą mleczną


Czy gotowanie to nasza pasja czy gotujemy tylko czasami – wyznaczymy w ten sposób ilość miejsca do potrzebnego na przechowywanie sprzętów i przyborów kuchennych oraz miejsca do przyrządzania posiłków (blatów roboczych)

Wiedząc już ile miejsca potrzebujemy na poszczególne rzeczy możemy zająć się określeniem w jakim stylu będzie nasza kuchnia oraz wybierzemy kolorystykę. Pamiętajmy, że w mniejszych kuchniach lepiej sprawdzą się jasne kolory optycznie powiększające pomieszczenie. Główny kolor można przełamać ciemniejszymi, bardziej intensywnymi kolorami, które będą stanowiły ozdobne akcenty podkreślające całość.

Poniżej przedstawiony został projekt kuchni oraz zdjęcia z realizacji zabudowy. W kuchni tej dominuje ponadczasowa, elegancka biel. Meble zostały ustawione w kształt litery „L”. Przewidziano tu miejsce na lodówkę do zabudowy. Ono znajduje się niewielki kosz cargo, który pozwala na pełne zagospodarowanie niewielkiej przestrzeni oraz łatwy dostęp do wszystkich rzeczy w nim ułożonych. Kolejna szafka to szafka z piekarnikiem oraz płytą grzejną oraz szufladą, w której przechowywać można np. patelnie. Następnie zaplanowano szafkę narożną, którą można wyposażyć albo w tzw. karuzelę lub specjalny system półek. Dzięki temu cała przestrzeń szafki zostanie w pełni wykorzystana. Kolejną szafką jest szafka pod zlewozmywakowa, w której można zamontować organizer na segregację odpadków. Na rynku istnieje spory ich wybór. Następnie zaplanowano zmywarkę ora wygodne szuflady. W szufladach świetnie sprawdzą się organizery na sztućce oraz np. na talerze.

Górna szafka kryje okap kuchenny. Obok znajduję się szafka ozdobiona witrynami. Dodają one lekkości zabudowie a wykorzystane szkło mleczne skutecznie zasłanie schowane w niej przedmioty. Zamontowany reling pozwala na wykorzystanie również przestrzeni na ścianie.

Kuchnia utrzymana w nowoczesnym charakterze, w białej kolorystyce podkreślona została ciepłym odcieniem drewna dodającym jej przytulności    

Meble kuchenne galeria z realizacji


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *