Meble tapicerowane, jak o nie zadbać, jak czyścić?

Meble tapicerowane są bardzo popularne. Ze względu na ich atrakcyjne wzornictwo oraz cenę wybierane są bardzo często. Pamiętać jednak należy, że niektóre tkaniny i materiały wykorzystane do obić mogą okazać się trudne w utrzymaniu czystości. Jak zatem dbać o nasze meble by długo wyglądały czysto i świeżo?

 Przede wszystkim należy je regularnie odkurzać. Zbierający się kurz łatwo może się wcierać w powierzchnię mebla przy codziennym użytkowaniu powodując powstawanie plam. Producenci odkurzaczy proponują różnego rodzaju końcówki pomagające dokładnie oczyścić meble. Meble odkurzamy wykorzystując najmniejszą moc odkurzacza.salon, meble tapicerowane, kanapa

Innym sposobem na oczy szczenienie mebli jest czyszczenie na mokro. W sklepach dostępnych jest sporo płynów przeznaczonych do czyszczenia mebli. Ważne jest jednak to, by nawet korzystając ze środków rekomendowanych przez producentów najpierw wypróbować je w niewidocznym miejscu.

Tapicerka bawełniana


Ten typ tapicerki jest bardzo trudny zarówno w utrzymaniu czystości jak i samym czyszczeniu. Jeśli nie mamy odpowiedniego środka czyszczącego, powierzchnię najlepiej oczyścić wyłącznie wodą o pokojowej temperaturze co pozwoli uniknąć powstawiana jej powierzchni zniekształceń. Takiej tapicerce należy zapewnić odpowiednie warunki schnięcia. Powinno ono następować w pomieszczeniu o temperaturze nie przekraczającej 15 ̊C. W trakcie schnięcia pamiętajmy o sprawdzaniu czy nie powstają zacieki, w takim przypadku usuwajmy je od razu.

Tapicerka aksamitna

W wyczyszczeniu takiej tapicerki pomoże roztwór wody i amoniaku  w stosunku 2 łyżek na litr zimnej wody. Pamiętać należy aby czyścić ja delikatnymi ruchami w kierunku, w którym włókna układają się. Taką tapicerkę można osuszyć chłodnym strumieniem suszarki.

Tapicerka skórzana

Skórę czyścimy specjalnymi preparatami przeznaczonymi do tego rodzaju powierzchni. Zwróćmy uwagę by w ich składzie nie było wybielaczy, które mogą ją uszkodzić. Pamiętajmy żeby po zakończeniu prac dokładnie osuszyć tapicerkę.

Sierść i guma do żucia

Sierść zwierząt można łatwo usunąć za pomocą zwykłej taśmy klejącej, natomiast z resztką gumy do żucia poradzimy sobie z pomocą kostki lodu. Najpierw pocieramy kostką gumę, a gdy ta stwardnieje daje się łatwo usunąć.

 Dbając o nasze meble tapicerowane nie ustawiajmy ich w pobliżu źródeł ciepła (np. kaloryferów czy kominków), które niekorzystnie wpływają na utrzymanie dobrego stanu tapicerki. Jeśli to możliwe nie wystawiajmy również mebli tapicerowanych na bezpośrednie działanie światła słonecznego.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *