Jak umeblować kuchnię?

Kuchnia to bardzo ważne pomieszczenie w każdym domu. Niezależnie od jej wielkości, od tego czy korzysta z niej jedna osoba czy cała rodzina musi być funkcjonalna. Dawno minęły czasy gdy pod uwagę brana była tylko jej użyteczność, dziś drugim po jej praktyczności kryterium wyboru mebli i sprzętu AGD jest estetyka.

Zabudowa kuchenna powinna być dobrana do warunków pomieszczenia. W zależności od wielkości kuchni wybieramy większą lub mniejszą ilość szafek. Zależnie od potrzeb ustalamy ilość miejsca przeznaczonego na przechowywanie i przygotowywanie posiłków.

umeblowanie kuchni, kuchnia czarna, pomarańczowa, witryny, blat pomarańczowy

W małych kuchniach mamy nieco ograniczone pole manewru, dlatego uważnie powinniśmy wszystko  zaplanować. W kuchni powinno być wystarczając dużo miejsca na przechowywanie sprzętu, garnków, patelni, talerzy i innych przyborów kuchennych. Powinniśmy zastanowić się na przykład jak często robimy zakupy i ile miejsca powinniśmy przeznaczyć na ich przechowywanie. W planowaniu przechowywania mogą pomóc nam specjalnie wyposażone szafki w różnego rodzaju organizery oraz kosze. Można wykorzystać relingi nad blatem, na których powiesimy najczęściej używane przedmioty, które lubimy mieć pod ręką. Wyposażone w „karuzele” lub inne systemy ruchomych półek szafki narożne pomogą wykorzystać dostępną w nich przestrzeń zapewniając jednocześnie łatwy dostęp do wszystkich schowanych tam rzeczy. Pamiętać należy o zapewnieniu sobie wystarczającej ilości blatów roboczych, na których szykujemy posiłki.

Kuchnia mała, fronty drewniane, szuflady blum, zamaskowanie kaloryfera w kuchni


Dysponując niewielką kuchnia przemyśleć należy dobór sprzętu AGD. Być może wystarczy mniejsza zmywarka albo lodówka albo będzie można zamontować jednokomorowy zlewozmywak zamiast większego. Większa kuchnia stwarza więcej możliwości, oprócz zabudowy szafek zastanowić się można nad zaplanowaniem w niej stołu, wyspy kuchennej lub półwyspu. To świetny pomysł nie tylko zwiększający przestrzeń roboczą lub zwiększający miejsce do przechowywania( wyspa kuchenne, półwysep) ale też idealne miejsce na wspólną rodzinną kolację lub rozmowę (stół)

Kuchnia wanilia z brązem, lodówka side by side, szkło na ścianie

 

Kolorystyka zależy tylko od naszego gustu. Sugeruje się jednak, że małe kuchnie powinny być raczej utrzymane w jasnej, chłodnej kolorystyce oraz dobrze było by wykorzystać w niej powierzchnie o wysokim połysku. To zapewni optyczne powiększenie wnętrza. Ciemne barwy mogą posłużyć jako dodatek podkreślający całość.  Duża przestrzeń nie narzuca właściwie żadnych ograniczeń. Tu granicą może być tylko nasza kreatywność.

Kuchnia biała, klasyczna, stół, frezowane fronty, dwa okna, witryny, podłoga egger

Tworząc swoją kuchnię pamiętajmy, że robimy to dla siebie. To miejsce ma być dopasowane do nas i naszych potrzeb i oczekiwań.

Zdjęcia kuchni


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *