Dobry zlewozmywak – co wziąć pod uwagę

Zlewozmywak to ten sprzęt kuchenny, z którego korzystamy każdego dnia. Nie tylko zmywając naczynia ale również myjąc produkty żywnościowe. Wybierając zlewozmywak powinniśmy dopasować go pod względem rodzaju, wielkości, materiału z jakiego został wykonany oraz wyglądu.

Ze względu na rodzaj można wyróżnić:

Zlewozmywaki nakładane– zwykle są prostokątnego kształtu, ich wymiary dopasowane są do wymiarów typowych szafek tj. 50, 60,80 oraz 120 cm. Tego typu zlewozmywaki opierają swój ciężar na korpusie szafki.

Zlewozmywaki wbudowane w blat– zlewozmywak zostaje umieszczony we wcześniej wykonanym otworze w blacie. Zlewozmywak może być na jednakowym poziomie co blat lub opierać się na nim.

Zlewozmywaki podwieszane– najczęściej montuje się je w blatach z konglomeratu, ich montaż jest dość skomplikowany, mocowane są za pomocą specjalnych uchwytów.

Na rynku można znaleźć między innymi  zlewozmywaki :

Emaliowane– wciąż kupowane, choć wychodzące z mody. Z czasem emalia matowieje, łatwo ulega uszkodzeniom mechanicznym ale łatwo utrzymać je w czystości i nie widać na nich zacieków.


Chromoniklowe– są odporne na działanie zasad i kwasów wchodzących w skład środków czyszczących. Nie są podatne na ścieranie, uszkodzenia mechaniczne czy wysoką temperaturę. Niestety trzeba często je czyścić i wycierać do sucha ponieważ widać na nich zacieki, również te z wody. Mogą być z połyskiem lub matowe albo mieć strukturę tkaniny, na której co prawda najmniej widać zacieki są natomiast najtrudniejsze w utrzymaniu czystości ze względu na porowatą fakturę.

Kompozytowe– wykonane są z połączenia odpadów marmuru, kwarcu czy granitu oraz żywic syntetycznych. Są bardzo odporne na uszkodzenia mechaniczne, ścieranie, zarysowania czy wysoką temperaturę.

Ceramiczne– powstają z wypalanej w temperaturze ok. 1300 ̊ C gliny. Bardzo odporne na uszkodzenia , wysoką temperaturę, łatwo utrzymać je w czystości, ich wadą jest wysoka cena.

Wybierając zlewozmywak zastanówmy się jak duży będzie potrzebny. Dostępne są  zlewozmywaki 1- komorowe, 1,5- komorowe oraz 2 i 2,5 –komorowe. Najczęściej wybierane są te 1,5 komorowe wyposażone w jedną dużą komorę oraz małą, pomocniczą komorę z odpływem.

Niektórzy producenci  oferują specjalne powłoki w zlewozmywakach podnoszące odporność na zarysowania i ułatwiające spływanie wody.

Na rynku dostępne są różnego rodzaju akcesoria deski do krojenia, podstawki ze stali nierdzewnej, wkładki ze stali nierdzewnej, stalowe koszyki na naczynia, pojemniki na sztućce dozowniki do płynu do zmywania lub dozowniki mydła.

Ogromny wybór wzorów, rozmiarów, materiałów i akcesoriów pozwoli z pewnością na dobranie odpowiedniego zlewozmywaka. Warto zorientować się w ofercie producentów i wybrać najbardziej atrakcyjną dla siebie opcję.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *