Wymiar ma znaczenie – wymiary zabudowy kuchennej

Planując nową zabudowę kuchenną powinniśmy wziąć pod uwagę wymiar poszczególnych jej elementów, wszystkie muszą być do siebie dopasowane. Przez lata wypracowano system standardowych wymiarów mebli, do których stosują się zarówno producenci mebli jak i akcesoriów meblowych. Projektując nową kuchnię należy zwrócić uwagę nie tylko wymiar mebli czy sprzętu AGD ale także funkcjonalnie zaplanować rozmieszczenie gniazdek do zmywarki czy okapu.

Ogólne wymiary zabudowy kuchennej

Wysokość zabudowy wynosi 211 cm, jest to wymiar liczony do górnej krawędzi szafek wiszących.

Wysokość dolnych szafek kuchennych

Korpus szafek dolnych ma wysokość 72 cm. Do tego wymiaru należy dodać wysokość cokołu (10 cm) oraz wymiar blatu- najczęściej stosowane grubości blatów to 2,8 oraz 3,8 cm. Tak więc ostateczna wysokość dolnych szafek to 85-86 cm, choć spotkać można szafki o wysokości 90 cm.

Szerokość dolnych szafek kuchennych

Dolne szafki można podzielić na te z jednym frontem wtedy ich szerokość będzie zamykać się w przedziale 30-50 cm, z dwoma frontami o szerokości od 60do 100 cm szafki rogowych o szerokości 90 – 100 cm. W ciągu dolnych szafek mogą znaleźć się także wąskie na 15 cm szafki wypełniające przestrzeń.

Głębokość  dolnych szafek kuchennych


Ze względu na blat o szerokości 60 cm typowe dolne szafki kuchenne mają głębokość 51cm. Odsunięte są one od ściany o około 5 cm pozostawiając miejsce na gniazdka i podłączenie wody, odpływu i gazu. Na rynku dostępne są szafki o korpusie głębokim na 56cm, ich tył (płyta pilśniowa) odsunięta jest od krawędzi korpusu o 5 cm tworząc potrzebną przestrzeń do instalacji wszystkich podłączeń.

Sprzęt AGD do zabudowy

W miejscach gdzie będzie zaplanowany sprzęt AGD przeznaczony do zabudowy: lodówka, piekarnik lub zmywarka należy pozostawić puste ściany, sprzęt jest dosuwany do ściany

Wymiary górnych szafek kuchennych

Tu panuje już większa dowolność. Wysokość górnych szafek kuchennych waha się w przedziale 40-100 cm. Z reguły ich szerokość dopasowana jest do szerokości dolnych szafek zamontowanych bezpośrednio pod nimi natomiast głębokość to 30 cm.

Odległości między szafkami

Minimalna proponowana odległość to 45 cm ale tak naprawdę wymiar ten dopasowany jest do wysokości osób korzystających z kuchni, tak by w komfortowy sposób mogli oni sięgnąć do górnych półek.

Odległość między okapem  a płytą grzewczą

Minimalną odległością jaką proponują producenci między okapem a płytą grzewczą jest 60 cm. W przypadku płyt gazowych odległość zwiększa się do 75 cm.

Podłączenia wodne i elektryczne

Dla zabudowy o wysokości 211 cm gniazdko lodówki powinno znaleźć się na wysokości 215 cm i być umiejscowione za lodówką. Na tej samej wysokości nad okapem powinno znaleźć się miejsce na gniazdko na to urządzenie. Z kolei gniazdko do zapalarki gazu w płycie grzewczej gazowej zaplanowane powinno być na wysokości 65cm od podłogi. Podobnie gniazdko zmywarki ale tu ważna informacja: zarówno podłączenie prądu wody i odpływu wykonuje się w szafce pod zlewem.

Tak więc wymiar ma znaczenie przy projektowaniu, należy zwrócić uwagę na wiele elementów aby kuchnia była nie tylko piękna ale też funkcjonalna.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *