Urządzamy salon – wybór podłogi

Salon to miejsce odpoczynku i spotkań z rodziną i znajomymi. Na jego atmosferę wpływają nie tylko meble, oświetlenie i ozdoby ale również podłoga. Ma ona wpływ na styl pomieszczenia. Szczególna uwagę powinniśmy zwrócić na miejsca, w których spotykają się różne rodzaje podłóg ponieważ ich połączenie może sprawiać pewne trudności.

Wybór podłogi może stanowić pewien problem ze względu na ilość dostępnych materiałów.

Dlatego dziś skupimy uwagę na dwóch rodzajach podłóg.

Podłoga drewniana


Drewno jest naturalnym materiałem. Jego kolor, gęstość, faktura, sęki i usłojenie nadaje mu wyjątkowego charakteru. Różnorodność drewna pozwala na nieograniczone możliwości dekorowania wnętrz. Buk, jesion, klon, dąb i drewna egzotyczne ze względu na swoją twardość i wytrzymałość świetnie sprawdzą się na naszych podłogach. Drewno sprawia, że podłoga jest cieplejsza a pomieszczenie bardziej przytulne. Z tego też pewnie powodu jest ono chętnie wybieranym materiałem.

salon, Drewniana podłoga w salonie, dywan, ściana led, stolik kawowy

Podłoga kamienna

Podłoga z kamienia to inwestycja na pokolenia. Jej ponadczasowa elegancja będzie opierać się czasowi. Kamień to bardzo trwały i odporny na zużycie materiał. Można go wielokrotnie odnawiać. Właśnie ta wytrzymałość oraz walory estetyczne sprawia, że mimo wysokiej ceny podłogi kamienne cieszą się  dużym zainteresowaniem. Najpopularniejszymi materiałami wykorzystywanymi na podłogi są granit, marmur, trawertyn oraz wapienie zbite.

Wymienione materiały podłogowe łatwo utrzymać w czystości, należy jednak zwrócić uwagę by podłoga nie była śliska. Kamienie pozwalają na uzyskanie niejednolitego, naturalnego efektu. Ponieważ nie ma dwóch jednakowych płytek nasze wnętrze uzyska wyjątkowy, niepowtarzalny charakter.

salon, meblościanka, Kamień w salonie

Pamiętaj

  1. W miejscach gzie panuje duże natężenie ruchu stosuj najtwardsze gatunki drewna
  2. W miejscach gdzie często przesuwane są meble nie kładź podłóg drewnianych – mogą się łatwo porysować
  3. Dopilnuj by na drewniane podłogi nie padało zbyt dużo światła słonecznego- mogą się one odbarwić
  4. W przypadku podłóg, na których panuje ciągły ruch lepiej wykorzystać wytrzymałe materiały, np. kamień, marmur, płytki podłogowe
  5. Wykorzystuj materiał zgodnie z przeznaczeniem – na zewnątrz nie kładź podłogi przeznaczonej do wnętrz i odwrotnie

 


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *