Organizacja garderoby, ile potrzeba miejsca

Organizacja garderoby, i określenie ile potrzeba miejsca to podstawy, od których trzeba zacząć planować garderobę.

Garderoby stają się coraz popularniejsze w naszych domach. Dobrze urządzona garderoba to świetny pomysł na przechowywanie ubrań, butów, torebek ale nie tylko, w garderobie można przechowywać sprzęt sportowy, kołdry, poduszki albo żelazko czy deskę do prasowania.

Jak będzie urządzona garderoba zależy od potrzeb osób z niej korzystających.

Wymiary garderoby


Minimum jakie należy przeznaczyć na garderobę to 140 cm. Wymiar ten wynika z miejsca jakie powinno być wyznaczone na powieszenie ubrania czyli 60 cm oraz szerokość przejścia – 80 cm. Najwygodniejsze półki, na których układane są ubrania w jednym rzędzie będą miały około 40 co głębokości. Jeśli istnieje taka możliwość warto przeznaczyć około 120-centymetrową przestrzeń na przebieranie się w garderobie. Decydując się na wysuwane kosze lub szuflady warto pamiętać o tym, że będzie potrzebna dodatkowa przestrzeń ( 60cm)na pełne ich wysunięcie( zakładając standardową głębokość).

Mała garderoba –jak ją urządzić

W każdej garderobie powinny znaleźć się półki na układanie ubrań i drążki do ich powieszenia. Dobrze wyposażyć garderobę w szuflady na bieliznę i inne akcesoria- paski, krawaty itp. Można zamontować również kosze, które zapewniają dobrą wentylację oraz wgląd w rzeczy w nich schowane bez potrzeby wysuwania ich. Na rynku dostępny jest także szereg innych pomocnych akcesoriów do wyposażenia garderoby. Bez trudu znajdziemy specjalne półki na buty, wieszaki na krawaty i paski, uchwyty na żelazko czy rurę od odkurzacza albo zintegrowaną z zabudową deskę do prasowania.

Oprócz elementów wyposażenia przeznaczonych do przechowywania można pomyśleć o  zaplanowaniu miejsca na lustro, które będzie funkcjonalne ponieważ oprócz przeglądania się w nim optycznie powiększy przestrzeń.

garderoba, szuflady, półki na buty, organizacja garderoby malej

Drzwi garderoby          

Organizacja garderoby to nie tylko akcesoria to także optymalne zaplanowanie dostępnej przestrzeni.

Drzwi garderoby powinny zajmować jak najmniej miejsca aby nie zabierać niepotrzebnie przestrzeni, którą można przeznaczyć na półki lub drążki. Dobrze pomyśleć wtedy o zamontowaniu drzwi przesuwnych lub drzwi dwuskrzydłowych. Wybierając drzwi przesuwne mamy dodatkowo możliwość zamontowania na nich lustra od wewnętrznej strony garderoby.

Dobra organizacja garderoby to podstawa  funkcjonalnego pomieszczenia, z którego bardzo często korzystamy często także w pośpiechu szykując się do pracy. Warto poświęcić trochę czasu na dobre jej zaplanowanie.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *