Kuchnia otwarta czy zamknięta? – zalety i wady obu rozwiązań

Gdy budujemy dom lub remontujemy mieszkanie nachodzi czas by zastanowić się jaką kuchnię lepiej wybrać otwartą czy zamkniętą.

Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety.

Pod uwagę należy wziąć przyzwyczajenia i oczekiwania domowników a także od wielkości pomieszczeń, które będziemy urządzać.

Kuchnia otwarta – zalety

Kuchnia otwarta zdecydowanie powiększa przestrzeń, pozwala na wspólne przygotowywanie posiłków wraz ze znajomymi co staje się bardzo modne. Otwarta kuchnia pozwala na kontakt wzrokowy z dziećmi co ma znaczenie zgłasza w przypadku młodszych pociech, które lepiej jest mieć cały czas „na oku”. Czasami wyburzenie tylko części ścian pozwoli uzyskać idealne proporcje w kuchni.

Wykorzystując półwysep kuchenny można zastąpić nim stół i w ten sposób zyskać więcej miejsca.

kuchnia otwarta, nowoczesna biała, klinkier, czarny blat, szara podłoga

Kuchnia otwarta- wady

Ponieważ kuchnia jest doskonale widoczna musi w niej być utrzymany porządek by odpoczywając w salonie nie patrzeć na nieumyte talerze. Poza tym połączone pomieszczenia muszą zostać tak skomponowane aby stworzyć spójną całość. Pamiętać należy aby zwrócić uwagę na zakup dobrej jakości okapu, by pozbyć się wszystkich intensywnych zapachów podczas gotowania.

Kuchnia otwarta, barek, biała, drewno, stół,

Kuchnia zamknięta – zalety

Jeśli kuchnia jest dość duża można ją komfortowo urządzić. Zamontowanie sporej ilości szafek oraz wygospodarowanie blatu roboczego z pewnością ułatwi prace.  Drobny bałagan, który powstał podczas przygotowania kolacji dla przyjaciół z pewnością nie będzie przeszkadzał. Duża ilość sprzętów typu ekspres do kawy, robot kuchenny toster itp. może być pozostawiona na blatach. Warto jednak dobrać go kolorystycznie wtedy może on stać się dodatkową ozdobą a przy tym będzie zawsze pod ręką. Kuchnię zamkniętą można połączyć ze spiżarnią.

Kuchnia zamknięta, biała, klasyczna, tradycyjna, stół biały

Kuchnia zamknięta – wady

Zamknięta przestrzeń wydaje się zdecydowanie mniejsza. Osoba nie lubiąca małych przestrzeni może źle czuć się w zamkniętej kuchni. Jeśli kuchnia nie ma okna cała praca odbywać się będzie przy sztucznym świetle. Osoba, która przygotowuje posiłki może poczuć się „odcięta” od gości. Czasem w zamkniętej kuchni nie da się wygospodarować miejsca na stół, wtedy wszystkie naczynia trzeba będzie przenosić do salonu czy jadalni.

Kuchnia otwarta czy zamknięta? Należy przeanalizować wszystkie „za” i „przeciw” i dokonać wyboru, który będzie odpowiadał domownikom oraz będzie funkcjonalny.

Kuchnia zamknięta, czarna, biała wyspa, stół


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *