8 metrów kwadratowych czyli jak urządzić małą kuchnię

Małe kuchnie z pewnością mają zalety- są przytulne i ciepłe.

Bywa jednak, że  niewielka przestrzeń w znacznym stopniu ogranicza funkcjonalność a sama kuchnia może sprawić wrażenia zatłoczonej. Istnieją jednak zasady pozwalające na ergonomiczne urządzenie tak niewielkiej powierzchni.

Należą do nich minimalizm, jasna kolorystyka oraz wybór sprzętu AGD o mniejszych gabarytach zabierających mniej miejsca.

Minimalizm w kuchni

Podstawą urządzania małej kuchni jest dobór mebli. Najlepiej zdecydować się na niskie szafki, można także zrezygnować z górnych szafek. Sztuczką, która optycznie powiększy przestrzeń będzie wykorzystanie przeszkleń. Nawet na tak małej powierzchni warto wydzielić strefy zmywania, przechowywania i gotowania. Umiejętna konsolidacja ich może pomóc maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń. Warto zaplanować co najmniej 80-centymetrowy blat kuchenny, sprawdzą się szafki i stoliki na kółkach a także półki nad blatem, na których można przechowywać podręczne, niewielkie przybory wykorzystywane do prac kuchennych.

mała kuchnia biała z drewnem, Okap teleskopowy
Okap teleskopowy
Fot. Ciarko

Zagrajmy w kolory

Czasami niewiele możemy zrobić by powiększyć kuchnię, jej metraż jest narzucony „z góry”. Wtedy pozostaje nam zastosowanie optycznych sztuczek. Pomalowane na jasne, pastelowe kolor ściany stworzą wrażenie większej przestrzeni. Efekt ten można nasilić malując ściany ciemniejszą barwą niż listwy. Podłoga również nie powinna być ciemna. Ważną rzeczą jest też nie używanie nadmiernej ilości dekoracji. Ze względu na małą powierzchnię szczególnie szybko na meblach i ścianach gromadzi się tłuszcz i brud powstały podczas unoszenia się oparów w czasie gotowania, dlatego warto zainwestować w okap pochłaniający tłuszcz, szkodliwe związki chemiczne oraz nieprzyjemne zapachy. 

Niezbędny sprzęt AGD

W każdej, nawet najmniejszej kuchni niezbędny jest sprzęt AGD. Musimy zatem zaplanować miejsce na lodówkę piekarnik czy zlew. Zanim to zrobimy zastanówmy się jaki sprzęt będzie nam naprawdę niezbędny. Przemyślmy jakie są nasze potrzeby, być może uda się wybrać trochę mniejszy sprzęt. Szukajmy kompromisów jeśli na przykład będziemy mieć zmywarkę nie będziemy potrzebować dwukomorowego zlewu, jeśli sporadycznie korzystamy z mrożonek może wystarczy lodówka z mniejszym zamrażalnikiem. Dobrym pomysłem będzie wykorzystanie okapu teleskopowego lub okapu przeznaczonego do zabudowy.

kuchnia, Okap Caso
Okap kuchenny Caso
Fot. Ciarko Design

Dodaj kuchni blasku

Bardzo ważnym elementem małej kuchni jest jej oświetlenie. Ma to ogromne znaczenie nie tylko ze względów bezpieczeństwa ale też wpływa na optyczne powiększenie pomieszczenia. Jeśli mamy taką możliwość starajmy się nie zasłaniać okna i dobrać jasne, przepuszczające światło zasłony lub rolety. Jeśli kuchnia ma małe okno lub nie ma go wcale szczególną uwagę powinniśmy skupić na oświetleniu sztucznym. W takim wypadku oprócz górnej dającej  silne światło lampy można zamontować nad blatem oświetlenie halogenowe. Ograniczając ilość bibelotów nie będziemy utrudniać światłu rozjaśnienia wnętrza, nie stworzymy również wrażenia bałaganu oraz ułatwimy sobie sprzątanie ponieważ nie będziemy musieli ich oczyszczać z kurzu i tłuszczu.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *