Jak zlikwidować zacieki na ścianie.

Niestety czasem zdarza się, że nasza kuchnia może ulec zalaniu. Przyczyną zalania może być np. awaria pralki u sąsiada, awaria instalacji wodnej,  najczęściej na suficie lub ścianie powstają wtedy zacieki. Kiedy trochę wyschną tworzą się wokół nich rude obwódki, są to ślady rdzy ze stali zbrojonej.  Farba może zacząć się łuszczyć, a  czasem może odpaść tynk.

Jak zlikwidować zacieki


Przede wszystkim musimy uzbroić się w cierpliwość i poczekać aż zaciek będzie zupełnie suchy. To niestety może trochę potrwać  nawet kilka tygodni. Musimy również mieć pewność, że zalanie znów się nie powtórzy to znaczy musimy mieć pewność, że przyczyna zacieków została usunięta. W innym przypadku może się okazać, że będziemy powtarzać nasze zabiegi.

Jak malować ściany

Jeśli jesteśmy pewni, że usterka już się nie powtórzy a zacieki wyschły możemy przystąpić do malowania. Jeśli naszym problemem są tylko brudne ściany to wystarczy zabezpieczyć ścianę bądź sufit specjalną farbą do neutralizacji plam, którą można bez trudu kupić w każdym sklepie z chemią budowlaną. Następnego dnia wystarczy już tylko pomalować sufit czy ścianę farba przeznaczona do malowania kuchni. Wybierając farbę nie kierujmy się tylko kolorem, zwróćmy uwagę aby farba była odporna nie tylko na zmywanie ale również na szorowanie. Wybierajmy te odporne na wilgoć oraz wnikanie tłuszczu i brudu.

Jak przygotować ścianę gdy odpada farba i tynk

Jeśli okaże się, że po zalaniu nasze szkody nie ograniczyły się jedynie do brudnych zacieków a ze ścian odpada farba i tynk czeka nas niestety trochę więcej pracy. Zacząć powinniśmy od zdarcia ze ściany farby wraz z wierzchnią warstwą tynku. Następnie przystąpić należy do tynkowania i wykończenia gładzią wyrównawczą.

Odświeżenie ścian w kuchni nie zawsze spowodowane musi być zalaniem. Warto raz na jakiś czas pomyśleć o remoncie w kuchni, zwłaszcza, że kuchnia to pomieszczenie, w którym na ścianach gromadzi się tłuszcz, para wodna nie unikniemy też zachlapań.


2 Replies to “Jak zlikwidować zacieki na ścianie.”

  1. jest specjalna farba Śnieżki Zacieki-plamy, ze względu na swoje właściwości zalecana jest szczególnie do zamalowywania plam po zaciekach wodnych, sadzy, nikotynie i oleju oraz innych tłuszczach.

  2. To dobra farba. Ładnie kryje wszelkiego rodzaju plamy, ale trzeba pamiętać żeby przed malowaniem usunąć przyczynę zacieku i dobrze wysuszyć ścianę. Ja jej używałem w łazience jako farby podkładowej. Na to poszedł kolor

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *