Co na ścianie w kuchni zamiast płytek?

Gdy nadejdzie czas remontu wielu z nas zastanawia się co na ścianie w kuchni zamiast płytek. Przez wiele lat jedynym materiałem wykorzystywanym na ścianach kuchennych były płytki ceramiczne, które chroniły je przed zabrudzeniem. Na szczęście minęły czasy gdy do wyboru mieliśmy tylko proste formy i banalne kolory. Dziś mamy ogromną gamę wzorów, kolorów, form i materiałów a producenci wciąż chcą nas zaskakiwać nowymi rozwiązaniami.

Oto kilka pomysłów jakich innych materiałów możemy użyć.

Szkło w kuchni

Jednym z częściej wybieranych rozwiązań na ścianie zamiast płytek jest szkło. Szkło posiada wiele zalet . Duży wachlarz kolorów, mnogość motywów zdobniczych, nowoczesny wygląd to tylko kilka z nich. Szybki montaż to kolejna zaleta. Szkło łatwo w utrzymać w  czystości wystarczy przetrzeć je wilgotną ściereczką, żaden detergent nie będzie w stanie go uszkodzić.

kuchnia, meble kuchenne, niebieski blat, szklany stół, Co na ścianie w kuchni zamiast płytek, szkło niebieskie
Co na ścianie w kuchni zamiast płytek – szkło lakierowane
Co na ścianie w kuchni zamiast płytek, półki w szkle
Co na ścianie w kuchni zamiast płytek – szkło lakierowane

 

Co na ścianie w kuchni zamiast płytek, szkło na scinie w kuchni
Co na ścianie w kuchni zamiast płytek – szkło lakierowane

 Tapeta zmywalna w kuchni

Niewątpliwą zaleta jest łatwość i szybkość montażu. Duży wybór wzorów pozwala łatwo dopasować ją do wnętrza jednak jest mało praktyczna ponieważ szybko się niszczy.

Panel z pleksi w kuchni


Panel z pleksi to cienka płyta z plastiku jej powierzchnia może być gładka, matowa lub perłowa. Podobnie jak szkło łatwo utrzymać ją w czystości natomiast  bez większego trudu można ją zarysować.

Blacha ryflowana

Wraz z modą na industrialne pomieszczenia do naszych kuchni trafiła blacha. Do jej zalet na pewno zaliczyć można kilka cech. Blacha dostępna jest w dużych arkuszach co pozwala na uniknięcie łączeń, jest żaroodporna, nie absorbuje wody i wilgoci. Niestety widać na niej nawet najmniejsze zabrudzenia i kropelki wody co powoduje, że sporo napracujemy się chcąc utrzymać porządek. Powierzchnia ryflowana ze względu na jej strukturę wypukleń i rowków będzie jeszcze trudniejsza w utrzymaniu czystości.

Stiuk wenecki w kuchni

To materiał, który dobrze wykonany doskonale imituje droższy i trudniejszy w obróbce marmur. Stiuk jest bardzo twardym i odpornym na uszkodzenia materiałem o błyszczącej, lustrzanej powierzchni .Po odpowiednim zabezpieczeniu naturalnym woskiem  Stiuk Wenecki możemy stosować w pomieszczeniach o zwiększonej wilgotności. W prosty sposób osiągnąć można pożądany kolor dodając odpowiedni pigment.

Płyta fornirowana

Płyty dostępne są w dużych formatach dzięki czemu można uniknąć łączeń. Producenci proponują bogatą paletę barw dostępne są między innymi olcha, brzoza, buk, klon, sosna jesion oraz egzotyczne drewna np. mahoń czy heban, wenge, zebrano , palisander. Płyty mają grubość od 0,6 do 3 mm mogą być od spodu wzmocnione warstwą fizeliny. Płyty mogą mieć strukturę matu, półmatu lub połysku, są znacznie lżejsze od litego drewna, są również tańsze. Na ścianach prezentują się efektownie  przy tym są trwałym materiałem.

kuchnia, drewno na scianie, Co na ścianie w kuchni zamiast płytek
Co na ścianie w kuchni zamiast płytek
Płyta fornirowana na ścinie w kuchni, szafki, fronty białe
Co na ścianie w kuchni zamiast płytek – Płyta fornirowana

 

Odpowiedź na pytanie co na ścianie w kuchni zamiast płytek nie jest prosta. Mając taką ilość możliwości trzeba dokładnie przemyśleć jaki efekt chcemy osiągnąć i  jakiej wysokości środki finansowe  chcemy przeznaczyć.


4 Replies to “Co na ścianie w kuchni zamiast płytek?”

  1. Doskonałym rozwiązaniem są okładziny dekoracyjne Firmy SIBU Design.
    Ogromna ilość wzorów, prostota obróbki i montażu ( samodzielnie do ułożenia ).Wszelkie informacje na stronie

  2. Zdecydowanie do kuchni polecałbym kamień dekoracyjny, sam mam takie rozwiązanie w kuchni i całość wyglada bardzo ładnie. Klinkieryt to jest to 🙂

  3. Z doświadczenia wiemy że fajnym i nieszablonowym pomysłem na zagospodarowanie przestrzeni między blatem kuchennym a szafkami jest wykonanie fototapety i umieszczenie jej za szyba bądź pleksą. Jeszcze efektowniejszym pomysłem jest wydruk na folii samoprzylepnej transparentnej i przyklejenie tego wydruku na szybie. Efekt ciekawy i niezawodny. Polecami i zapraszamy do odwiedzenia naszej strony /spam/

  4. ja uważam że rewelacyjna jest szyba. bardzo łatwa w utrzymaniu czystości. ja mam z nadrukiem ” zielonej trawki”
    mam już ok 6mies i nic się z tym nie dzieje:) polecam moje foto w galerii glassing.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *