Nowoczesne meblościanki – Wariacje na temat meblościanek współczesnych

Jeszcze nie tak dawno meblościanka była synonimem luksusu i dobrem, o które trzeba było długo zabiegać. Dzisiejsze pokolenie 30 i 40-latków pamięta zapewne pierwsze meblościanki Kowalski czy Malinowski oraz segmenty późniejsze, na wysoki połysk, przystrojone rodzinnymi pamiątkami, mieszczące biblioteczkę, szafkę-barek, szafę i tapczan. Zunifikowana – każdy w domu miał podobny komplet z dostępnych na rynku kilku wzorów, i mało podatna na zmiany, wykonana  z nie najlepszych materiałów, z czasem tak bardzo spowszedniała, że w latach 90. stała się po prostu niemodna. Obecnie możemy już ogłosić meblościanki udany powrót po latach, stwierdzając, iż oprócz funkcji i miejsca jakie zajmuje, czyli przy ścianie, w tym meblu zmieniło się prawie wszystko, podkreślmy – zmieniło się na korzyść.

MEBIN, Rossano, meblościanka
Meblościanka MEBIN, Rossano

Forma

Wzornictwo meblościanek 21. wieku zdecydowanie różni się od tych z przeszłości. Znika monolityczna, ciężka bryła, gdzieniegdzie z niewielkim światłem otwartych lub przeszklonych półek. Powraca, tak jak w pierwotnych projektach, lekka konstrukcja modułowych elementów do dowolnego zestawiania. W ten sposób można zaaranżować indywidualną kompozycję złożoną najczęściej z panelu TV, regału, niskiej szafki i wiszącej witrynki (ArtModulo). Komplet często zawiera dodatkowo lub wymiennie szafkę RTV, szafkę-barek, komodę i szafy (Bonita, Rossano, OKi). Zwarta forma dzisiejszej meblościanki też nie przypomina 3-piętrowej zabudowy wypełniającej przestrzeń od podłogi do sufitu. Choć zachowane są pionowe i poziome podziały sporo w niej asymetrii (ArtModulo) lub przeciwnie – aranżacji symetrycznych, ale w nowoczesnej odsłonie (OKi), gdzie w części centralnej, jak w ramie, prezentuje się otwarta część meblościanki z panelem TV i szklanymi półkami w narożnikach, a cała konstrukcja opiera się na pionowych półszafach po bokach oraz szafkach dolnych i górnych. Współczesne meblościanki są oświetlone. Punktowe lub rozproszone światło umiejętnie wydobywa piękno przedmiotów na półkach, ale także podkreśla urodę samego mebla.

MEBIN, Rossano, meblościanka
MEBIN, Rossano, meblościanka

Materiały

Niegdyś była to płyta paździerzowa, laminowana czy fornirowana i politurowana na wysoki połysk. Obecne meblościanki wykonane są z bardzo dobrych materiałów na przykład: drewna (Rossano) i okleiny naturalnej (ArtModulo, Bonita). Fronty mogą być lakierowane na wysoki połysk (Bonita) lub nawet wykonane w całości ze szkła (OKi). Często dominującemu materiałowi, np. drewnianym frontom towarzyszy tkanina obiciowa i szkło. Wnętrza szaf, szafek, szuflad są starannie wykończone, a rozwiązania z bezpiecznym i cichym domknięciem są już nieomal standardem. Ważną rolę odgrywa detal: mogą to być chromowane, stalowe nóżki o fantazyjnym wzorze czy biżuteryjne uchwyty z diamentem (Bonita), podświetlane półki (ArtModulo, Rossano, Bonita) lub czarne, dekoracyjne szkło lacobel (ArtModulo). Kolorystyka współczesnych meblościanek również odbiega od tych z przeszłości – producenci oferują wybarwienia z pełnej palety barw z próbników NCS, RAL czy ICA. Mamy więc przykładowo głęboką czerń szkła połączoną z soczystą barwą czereśni (ArtModulo) lub naturalną, jasną okleiną dębową (OKi); biel frontów na wysoki połysk w towarzystwie brązowych, okleinowanych blatów i korpusów (Bonita) oraz jasne drewno dębowe zestawione z ciemnym, dymionym szkłem (Rossano).

MEBIN, Oki meblościanka
Meblościanka, Mebin, Oki

Funkcja

Wielofunkcyjność to nadal podstawowe zadanie meblościanki, z tym, że obecnie istnieje duża dowolność w dobieraniu poszczególnych elementów, w zależności od metrażu i charakteru pomieszczenia. W ten sposób możemy stworzyć indywidualną kompozycję, nie tylko doskonale porządkującą przedmioty codziennego użytku, ale również kreującą niepowtarzalną przestrzeń, w której wygoda i praktyczne rozwiązania idą w parze z niepowtarzalną estetyką wnętrza.

MEBIN, ArtModulo meblościanka
MEBIN, ArtModulo meblościanka
MEBIN, Bonita meblościanka
Meblościanka – MEBIN, Bonita

 

 


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *